Paroubek požadoval omluvu a odškodnění ve výši 100 000 korun. Údaje ze zprávy podle šéfa ČSSD zasáhly do jeho soukromého a rodinného života.

Soudce Martin Valehrach ale došel k závěru, že Paroubek žaloval nesprávnou osobu, protože Kubice nenese žádnou odpovědnost za to, že zprávu zveřejnila média. Za únik zprávy už byli pokutou potrestáni Ivan Langer z ODS a lidovec Pavel Severa.

Soudce upozornil, že ani policie neusvědčila Kubiceho z porušení služebních povinností. "Nemohu dospět k jinému závěru," řekl Valehrach.

Paroubek se k soudu tradičně nedostavil. Jeho právní zástupce uvedl, že zváží odvolání k pražskému vrchnímu soudu.

Kubice: Jsem rád, že nepracuji pro tento stát

Kubice podle svých slov rozsudek očekával. Na dotaz, čím se dnes zabývá, odpověděl: "Podnikám, jsem šťastný a jsem rád, že nepracují pro tento stát."

Šéf ČSSD Jiří Paroubek v úterý v reakci na rozhodnutí soudu oznámil, že podá odvolání. Verdikt soudu přitom označil za absurdní. “Tzv. Kubiceho zpráva, která vznikla za podezřelých okolností krátce před volbami v roce 2006, a kterou jak policie, tak státní zastupitelství označily za nepravdivou, objektivně poškodila jak ČSSD, tak i moji pověst,“ uvedl Paroubek v tiskovém prohlášení.

„Obsahovala účelové drby a dezinformace, pocházející od zločinců, jejichž jediným cílem bylo zabránit ČSSD zvítězit ve volbách,“ míní lídr ČSSD. „Fakt, že tato původně utajená zpráva unikla následně díky politkům ODS a KDU-ČSL v čele s Ivanem Langerem, který je znám pod svojí mafiánskou přezdívkou ”Íčko”, jen dokresluje absurditu dnešního rozhodnutí soudu,“ dodal Paroubek. 

Tzv. Kubiceho zpráva unikla na veřejnost krátce před parlamentními volbami v roce 2006. Kubice v ní naznačoval možné propojení organizovaného zločinu a politických špiček.

Paroubek údajně ovlivňoval kauzy, tvrdila zpráva

V materiálu se objevila i informace o tom, že se měl Paroubek snažit ovlivňovat vyšetřování některých případů, například neobjasněné vraždy kontroverzního podnikatele Františka Mrázka či údajné korupční kauzy biolíh.

Zpráva obsahovala i pasáž, podle níž Paroubkův známý Bohumír Ďuričko "měl mít během dovolené styk se svou nezletilou dcerou, kterou má mít k dispozici i Paroubek".

Soud měl rozhodnout už minulý týden, verdikt v kauze, která má politické dopady, ale odložil, protože se blížily volby do Evropského parlamentu. [celá zpráva]

Jan Kubice u soudu

Jan Kubice

FOTO: Petr Hloušek, Právo

Žaloba na ministerstvo vnitra se bude řešit zvlášť

Paroubek původně žaloval Kubiceho a ministerstvo vnitra. Soudce ale v úterý s ohledem na čerstvý nález Ústavního soudu rozhodl, že spor ministerstvem vnitra je třeba oddělit a pokračovat v něm před příslušným správním orgánem, jímž je v tomto případě vnitro.

Paroubkův právník Emerich Slavík souhlasil s rozdělením sporu a po Kubicem požadoval už jen poměrnou, poloviční část odškodnění, tedy 50 tisíc korun. Soud však tuto žalobu zamítl.