Topolánek také řekl, že na rozdíl od komentátorů a politologů vidí na české politické scéně programový prostor pro vznik nového subjektu. Šéf ODS to řekl v souvislosti s neúspěchem Strany zelených, která se do Evropského parlamentu neprobojovala.

Topolánek sice nevyloučil, že zelení uspějí v podzimních volbách do Sněmovny, ale naznačil, že je legitimní tázat se, kdo je případně nahradí. O vzniku nové strany se hovoří v souvislosti s Miroslavem Kalouskem, který již před časem avizoval, že opustí KDU-ČSL. Kalousek stojí za projektem TOP 09.

Předseda občanských demokratů označil více než půl miliónu propadlých hlasů, které obdržela uskupení, která ve volbách neuspěla, za memento pro podzimní volby. Upozornil také na to, že sociální demokraté v součtu s komunisty získali o 180 tisíc hlasů více než v posledních eurovolbách.

Eurovolby v přesných číslech: Podívejte se, jak se kde volilo
ON-LINE: Sčítání hlasů eurovoleb
Paroubek: nynější prohra znamená výhru na podzim
Bursík po volebním debaklu nabídne křeslo předsedy
Tošenovský dostal 105 000 preferenčních hlasů a předběhl Zahradila

Staronový europoslanec Jan Zahradil oznámil, že do konce června by v Evropském parlamentu měla vzniknout nová frakce, která bude sdružovat strany, které prosazují jiný než federalistický model evropské sedmadvacítky.

Topolánek také poděkoval Evženu Tošenovskému, krerý se s téměř 105 tisíci preferenčních hlasů stal nejúspěšnějším kandidátem českých eurovoleb. [celá zpráva]