"Volby jsou volby a voliči rozhodli tak, jak rozhodli,“ řekl Právu k výsledkům voleb prezident, který je právě na třídenní návštěvě Jihomoravského kraje.

"Ještě v podvečer, když se ukazovala pětadvacetiprocentní účast, jsem měl jakousi naději, že to bude celkově vyšší. Ovšem po skončení mohu říci, že to nebyly polovolby, jak jsem si myslel, ale čtvrtvolby,“ komentoval neúčast voličů Klaus v Rosicích u Brna.

Volby do Evropského parlamentu v České republice vyhrála ODS se ziskem 31,4 procenta hlasů. Za ní následuje ČSSD s 22,4 procenta. Komunisté získali 14,18 procenta hlasů. Pětiprocentní hranici překračují ještě lidovci s 7,64 procenta. Ze stran zastoupených ve Sněmovně se do EP nedostali zelení. [celá zpráva]

Jak Klaus uvedl, dalo se předpokládat, že se prosadí především stabilizované politické strany. Na dotaz, co říká neúspěchu seskupení Libertas, uvedl, že je to pro mnoho voličů neznámé slovo, neznámá zkratka a neznámé seskupení. Neúspěch Strany zelených odmítl komentovat zcela. "Vypadalo by to jako škodolibost,“ řekl Klaus.

DOKUMENT: Výsledky voleb do Evropského parlamentu 2009
ODS vyhrála volby do europarlamentu, s přehledem porazila ČSSD
Eurovolby v přesných číslech: Podívejte se, jak se kde volilo
ON-LINE: Sčítání hlasů eurovoleb
Paroubek: nynější prohra znamená výhru na podzim
Bursík po volebním debaklu nabídne křeslo předsedy
Tošenovský dostal 105 000 preferenčních hlasů a předběhl Zahradila