"Strašně jsem se těšil, až naši kampaň zakončíme tady u nás v Ostravě. A vy jste mě nezklamali,“ řekl náměstek ostravského primátora Mynář lidem, kterých se před hlavní tribunou sešlo kolem osmi set. Při těchto slovech vzlykal dojetím a utíral si oči. 

Řečníkům, mezi kterými vystoupil i předseda strany Jiří Paroubek, se dostávalo nejvíce potlesku od té části publika, která na sobě měla oranžová trika s nápisy Soc. dem. is sexy a nad hlavami držela oranžové šály.

Předseda ČSSD Jiří Paroubek se svou ženou Petrou

Předseda ČSSD Jiří Paroubek se svou ženou Petrou. FOTO: Aleš Honus, Právo

Naopak několik desítek odpůrců strany s transparenty zahrnulo sociální demokraty pískotem na píšťalky. Paroubek je vyzval, aby ho vyslechli a nechovali se protizákonně. Při slovech, která pronášela Petra Paroubková, začali mladí lidé sborovým hlasem skandovat "Tebe volil kdo?“ Protestující vyčítali sociálním demokratům zejména populismus a zadlužování státu.

Ostravský mítink ČSSD provázely protesty a pískot.

:. Ostravský mítink ČSSD provázely také protesty a pískot. FOTO: Pavel Karban, Právo

Na dalších setkáních klid

Na předchozím mítinku sociálních demokratů v Ostravě-Porubě, kam po poledni dorazila asi stovka příznivců strany, se neobjevil jediný náznak protestu. Přesto byla policie připravena k zásahu, i když předseda ČSSD Jiří Paroubek se setkání neúčastnil. Zapojil se až do posledního mítinku v centru Ostravy. Podobně v poklidu proběhlo setkání v Ostravě - Hrabůvce.

Projevy Richarda Falbra, Libora Roučka, Lubomíra Zaorálka či Vladimíra Špidly ocenili potleskem. Narozdíl od Třince, kam dorazili dva lidé s protestními transparenty, nepřišel do Ostravy-Poruby ani jeden protestující. [celá zpráva]

Podobný klid byl i v Hrabůvce, kde jeden náctiletý odpůrce ČSSD roztrhal fotografii jednoho ze stranických kandidátů do Evropského parlamentu a poté s ní odešel.

Libor Rouček (v popředí) a Zdeněk Škromach se podepisují voličům

Libor Rouček (v popředí) a Zdeněk Škromach se podepisují voličům. FOTO: Aleš Honus, Právo

Policie číhala na dvoře restaurace

I když mluvčí policie Gabriela Holčáková ve čtvrtek ráno Právu řekla, že se v souvislosti se třemi posledními mítinky ČSSD na Ostravsku žádná mimořádná opatření nechystají, dodala, že "policisté budou připraveni v případě potřeby zasáhnout“. Početná policejní jednotka měla být připravena hned na první ostravský mítink ČSSD, který odstartoval ve 13 hodin v Ostravě-Porubě v blízkosti restaurace Florida.

Její majitel Tomáš Fiala Právu už ráno potvrdil, že ho policie kontaktovala. "Požádali mne, abych otevřel bránu na dvůr, který slouží pro příjezd k mé provozovně. Bylo mi řečeno, že na tom dvoře budou policisté umístěni pro případ, že by se něco dělo při tom mítinku, aby mohli hned zasáhnout,“ řekl Fiala. Dodal, že pozemek je umístěn tak, že na policisty nebude vidět. "Budou tam pěkně zašití,“ řekl Fiala.

Akce ČSSD jsou v poslední době pod drobnohledem policistů v civilu.

:. Akce ČSSD jsou v poslední době pod drobnohledem policistů v civilu. FOTO: Aleš Honus, Právo

Škromach si s odpůrci povídal

Zvýšená přítomnost policie byla patrná už na dopoledním mítinku v Třinci, který začal v 10 hodin. Celý jeho průběh natáčeli policisté z druhého patra blízkého hotelu Steel. "Všechno proběhlo v absolutním klidu. S mladými lidmi, kteří přišli na mítink protestovat, si dokonce pan Škromach přátelsky popovídal,“ řekl mluvčí frýdecko-místecké policie Ivan Žurovec. 

 

Pro mítink v Ostravě si myslím, že rozsah spolupráce, který byl nastaven v souladu se zákonnými normami, je adekvátní a stačí.Jaroslav Tvrdík


Volební manažer ČSSD Jaroslav Tvrdík na dotaz Práva, zda se sociální demokraté neobávají v poslední den volební kampaně nepřístojností na mítincích v Ostravě, uvedl: "My jsme opakovaně vyzývali formou inzerátů či dopisů členské základně naše členy, příznivce, sympatizanty, aby si dali pozor, aby se nenechali vyprovokovat do podobné nějaké odvetné reakce na provokaci, prostě aby tam nechtíce nezpůsobili nějaké neštěstí, kterého bychom posléze všichni společně litovali. My pevně věříme tomu, že se nic nestane, ale samozřejmě atmosféra na mítincích v poslední době nebyla jednoduchá“. [celá zpráva]

"Pro mítink v  Ostravě si myslím, že rozsah spolupráce, který byl nastaven v souladu se zákonnými normami, je adekvátní a stačí,“ sdělil Právu Tvrdík.

Zaorálek diskutuje s občany na mítinku v Ostravě-Porubě

:. Zaorálek diskutuje s občany na mítinku v Ostravě-Porubě. FOTO: Aleš Honus, Právo