Některým stranickým špičkám vadí, že o okolnostech transakce nebyli informováni. "To považuji za nedopatření, ale ne nějakého vážného ražení, protože pro nás je rozhodující, aby vše bylo z právního hlediska naprosto korektní. To, že mi to není příjemné - i ostatním členům grémia - nezakrývám," řekl ve středu Právu místopředseda ODS Petr Nečas.

Stěhování na přelomu roku

Jak dodal, už není co řešit, protože smlouva o koupi domu na Malé straně je podepsaná. Stejně tak se ODS musí k Novému roku vystěhovat ze současného sídla naproti Poslanecké sněmovně. Nečas považuje cenu sto miliónů za férovou. "Z naší strany je to maximálně korektní přístup. Nemáme žádnou zpravodajskou službu, která by nám proklepávala kde koho," dodal Nečas.

Jak informovaly HN, jednatel firmy Jánský vršek Pešta by místopředsedou představenstva První slezské banky. Letos v lednu byl odsouzen k 20 měsícům s podmínečným odkladem na dva roky a pokutě 50 tisíc korun. Pešta se odvolal. Podle Okresního soudu v Opavě peněžnímu ústavu jednáním vrcholných manažerů vznikla šestimiliónová škoda.

Také bývalý jednatel firmy Jánský vršek František Koch čelí soudům a to v souvislosti s krachem Ekoagrobanky, jejímž byl členem představenstva. Ústecký okresní státní zástupce Dan Anděl, který případ dozoroval, poslal obžalobu na Kocha k soudu už v říjnu 1999, soudní jednání však dosud nezačalo. "Pokud vím, tak pan inženýr Koch není údajně už několik let kvůli onemocnění schopen zúčastnit se hlavního líčení. Soud si proto vyžádal znalecké posudky," řekl Právu Anděl.

Nekupujeme Peštu, brání se Benešová

Hlavní manažerka ODS Libuše Benešová tyto informace nepovažuje za podstatné a zmiňování Kocha, který už nyní ve firmě Jánský vršek nefiguruje, má za neférové. K případu nepravomocně odsouzeného Pešty na dotaz Práva poznamenala: "My nekupujeme pana Peštu. Já opravdu nevím, jestli pan Pešta třeba bije doma ženu. To jsem si fakt nezjišťovala. Navíc z pohledu práva je pan Pešta přece nevinný člověk." Pešta bude podle Benešové pokračovat ve svých krocích "do té doby, než bude jeho nevinnost ozřejměna a potvrzena".

Benešová současně dementovala informaci, podle níž se na budoucí sídlo ODS vztahuje zástava. Potvrdila pouze, že byl objekt zastaven v minulosti, protože firma Jánský vršek potřebovala získat úvěr. "Teď už je to vyřízeno, ta zástava je pryč. My kupujeme čistý dům. Samozřejmě, že nekupujeme dům, který je nějakým způsobem zatížen," uvedla Benešová.

Předseda ODS Mirek Topolánek pro Právo poznamenal, že transakci vyjednávali právníci. "Majitel dal slušnou korektní cenu a tím to pro mě končí. Věnovali jsme se tomu, aby dům splňoval naše předpoklady, aby tam byla krytá parkovací místa, aby tam byly kancelářské prostory, abychom nemuseli dělat rekonstrukci, investovat do vnitřního zařízení...," vysvětlil Topolánek a dodal: "Žádná jiná kritéria já při nákupu domu neznám."