"Netrpěl žádnými příznaky onemocnění, pouze se zadýchával a s tím přišel i k lékaři," popsal potíže prvního prokazatelně nakaženého Čecha hlavní hygienik.

Muž byl podle Víta velmi dobře informován. "Když si uvědomil, že nemá horečku ale dechové obtíže, tak navštívil fakultní nemocnici, tak sdělil, že byl v místě s vyšším výskytem onemocnění. Kolegové v nemocnici ho na toto onemocnění vyšetřili,“ řekl Vít. Podle něj by se do týdne měl vrátit do běžného života, protože už nebude vir šířit.

Hlavní hygienik Michael Vít informuje o prvním výskytu prasečí chřipky v Česku.

Hlavní hygienik Michael Vít informuje o prvním výskytu prasečí chřipky v Česku.

FOTO: Krumphanzl Michal, ČTK

Přítomnost viru A/H1N1 v organismu pacienta potvrdila Národní referenční laboratoř dvěma testy. 

Hygienici kontaktovali i devět lidí, s nimiž byl nakažený muž v kontaktu. Nikdo z nich nemá příznaky a jsou taktéž v domácí karanténě. Někteří jsou členové rodiny, další jsou kolegové, kteří s ním v práci přicházeli do styku.

Ministerstvo zdravotnictví připravuje návrh, kterým by vládu pověřilo nákupem vakcín proti prasečí chřipce. Dosavadní zásoba antivirotik by stačila pouze 20 procentům obyvatel. Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje zásoby nejméně pro 30 procent obyvatelstva.

K panice však podle Víta není důvod. Podle něj v důsledku sezónní chřipky zemře v Česku každoročně 2000 lidí, tento případ má navíc zcela minimální příznaky.

V ČR bylo dosud vyšetřeno 107 lidí. V neděli byly v ČR hospitalizovány s podezřením na prasečí chřipku dvě osoby. Jeden člověk na infekční klinice v Brně, druhý v Olomouci. Na výsledky laboratorních testů se čekalo ještě u dalších dvou lidí.

Prasečí chřipku dostalo ve světě už přes 12,5 tisíce lidí ve 47 zemích. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnila na svých stránkách WHO. Nejvíc nakažených evidují lékaři v USA, Mexiku a Kanadě. Virus ve světě prokazatelně zabil 91 osob, 80 v Mexiku, devět v USA a po jedné v Kanadě a v Kostarice, uvedla WHO. Nově byla chřipka zjištěna na Tchaj-wanu, na Islandu a v Hondurasu, píše agentura Reuters.