Původní shromáždění asi 60 lidí, které se sešlo na Palackého náměstí, rozpustil magistrátní úředník. Zdůvodnil to tím, že Vandas odkazoval ve svém projevu na nacionální socialismus. Na Palackého náměstí se mohou konat veřejná shromáždění bez ohlášení úřadům.  

Policie zatýká předsedu DS Tomáše Vandase.

Policie zatýká předsedu DS Tomáše Vandase. FOTO: Petr Hloušek, Právo

Asi padesát příznivců DS odmítlo náměstí opustit. Policie jim nejdříve dala pětiminutové ultimátum na rozchod. Na místo pak přijela zásahová jednotka.

Po chvíli policisté demonstranty obklopili. Ti přitom chtěli pokračovat pochodem k sídlu Českého rozhlasu na pražských Vinohradech. Policisté následně zkontrolovali všechny účastníky demonstrace.

Policie zatýká předsedu DS Tomáše Vandase.

Policie zatýká předsedu DS Tomáše Vandase. FOTO: Petr Hloušek, Právo

Předseda DS Tomáš Vandas však vyzval účastníky shromáždění k procházce směrem k rozhlasu. Policie celou skupinu doprovází. Pochodujícím však cestu zatarasila 100 metrů nad Palackého náměstí v ulici Na Moráni.

Zadržený demonstrant

Zadržený demonstrant. FOTO: Petr Hloušek, Právo

V hloučku pak došlo k prvním konfliktům s policií. Na vině byly zřejmě vlajky, které si účastníci demonstrace nesli. Policie žádala jejich okamžité stažení, tři vlajkonoši byli zadrženi. Ti bez vlajek pokračovali dále.

Došlo na zatýkání

Policie se pochodu postavila do cesty podruhé v Ječné ulici, kde byla zastavena doprava. Zatkla tam dalších 39 účastníků a naložila je do antonu. Zatčen byl i Vandas. Po výslechu na policejní služebně byli všichni zadržení propuštěni.

Úředník magistrátu rozpouští demonstraci.

Úředník magistrátu rozpouští demonstraci. FOTO: Petr Hloušek, Právo

Zadržení demonstranti

Zadržení demonstranti FOTO: Petr Hloušek, Právo

Policejní manévry a uzavřená ulice Ječná

Policejní manévry a uzavřená ulice Ječná FOTO: Petr Hloušek, Právo