Lidovci se v sobotu sešli na krajských konferencích na Vysočině a v Karlovarském, Olomouckém, Královéhradeckém s Středočeském kraji. Novým šéfem lidovců na Vysočině se stal jeden z nejvlivnějších členů strany - místopředseda Poslanecké sněmovny a v minulosti mnohaletý první místopředseda KDU-ČSL Jan Kasal. Konference ho rovněž navrhla na místopředsedu strany.

Kasal chce "obnovit komunikaci na úrovni mezi krajskými organizacemi a centrem, krajskými zastupiteli i různými sdruženími". Myslí si, že ve straně je stále místo i pro exministra financí Miroslava Kalouska, který s vývojem v KDU-ČSL nesouhlasí. Strana se podle něj posunula politicky příliš doleva a Kalousek zvažuje, že ji opustí a založí nový pravicový subjekt.

Spekuluje se o tom, že by do něj mohli vstoupit mnozí významní lidovci, kteří na dosavadních předsjezdových konferencích už ani neobhajovali vedoucí funkce.

Nová krajská vedení

Nového předsedu mají po dnešku i lidovci na Královéhradecku, Olomoucku a ve středních Čechách. KDU-ČSL na Královéhradecku povede primář broumovské nemocnice a předseda krajských lidoveckých zastupitelů Jiří Veselý, který nahradil poslance Jiřího Hanuše.

V čele lidovců na Olomoucku stanul náměstek hejtmana Pavel Horák. Vystřídal dlouhodobě nemocného poslance Tomáše Kvapila.

Středočeskou KDU-ČSL povede náměstkyně ministra vnitra Lenka Ptáčková Melicharová. Vedení dnes lidovci nezměnili jen na Karlovarsku, kde se předsedou krajské organizace znovu stal Josef Malý.