Klaus tak konečně nebude muset zvát v úmorných vedrech zahraniční návštěvy do zchlazených prostor například v pražských restauracích, jako tomu bylo letos v létě.

Mnohamiliónovou investici na klimatizaci v místech, kde jsou Klausovy pracovny, odůvodnil Právu mluvčí Hradu Petr Hájek: "Klimatizace v těchto prostorách je, ale v tak dezolátním stavu, že je nutná totální rekonstrukce." Podle něho se v Jižním křídle nedá existovat, v létě tam praží slunce a teplota dosahuje 41 stupňů. Podle svých slov nepochybuje, že rekonstrukce proběhne podle zákona, tedy i s řádným výběrovým řízením dodavatelské firmy.

Hrad také plánuje vedle dalších investic i koupi travní sekačky za 200 tisíc korun, malotraktoru za 600 tisíc a traktoru za 1,6 miliónu korun pro zámecký park v Lánech.

"Náš pan prezident má všechno na papíře. Ujišťuji vás, že žádná položka, která tam je, není marnotratností, ale je nezbytností," ujistil Hájek po dotazu, zda je nezbytné v dobách, kdy všechny instituce mají šetřit, kde se dá, kupovat traktory a sekačku. "Ta technika je do Lán. Buď se na tento park vykašleme, nebo bude park v plné kráse. To je jednoduché."

Hrad dostane víc peněz

Zatímco parlament i Úřad vlády si tedy budou muset utáhnout opasek a dostanou méně než letos, Kanceláři prezidenta republiky rozpočet nabyde.

Růst prostředků pro Hrad potvrdil na dotaz Práva ministr financí Bohuslav Sobotka (ČSSD). Je přesvědčen, že zvýšení je způsobeno tím, že Hrad patří mezi kulturní památky, jejichž opravy a údržba vyžadují dost peněz. Podrobnosti však detailně nezná. "Primárně jsme se snažili, aby tato kapitola získala prostředky na obnovu Pražského hradu, ale v příštích letech bude i tato kapitola podřízena rozpočtovým limitům," prohlásil Sobotka.

Hradní rozpočet proto nejvyšší položky určil rekonstrukcím například Jízdárny Pražského hradu, tzv. Richterovy vily, Rožmberského paláce či Jiřského kláštera.

Návrh rozpočtu budou nyní posuzovat poslanci. Kolik Hrad na své investice dostane, se rozhodne v listopadu. Také Václav Havel vždy požadoval více peněz, poslanci však jeho požadavky často výrazně krátili.