Návrh na exekuci zřejmě podal liberecký podnikatel Radovan Alt. Obvodní soud pro Prahu 1 na začátku prosince 2005 jeho nárok potvrdil. Dlužná částka činí 61 tisíc korun, ministr měl také zaplatit soudní výlohy a honorář exekutora.

Kocáb Týdnu řekl, že jde o nerozumění: "Úředník v minulosti opomněl smazat tuto poznámku v katastru. Nikomu nic nedlužím." Řekl, že majetek nyní odtajňovat nebude, má k tomu prý své důvody, udělá to až v majetkovém přiznání příští rok.

Přípis „nařízení exekuce“ nyní stojí u jeho parcely v pražské Tróji a u nemovitosti v Karlově ulici.

Alt na přímý dotaz na Kocábův dluh pro server reagoval: „Naše vztahy nejsou úplně čisté. Vztahy s panem Kocábem nechci protahovat novinami.“

Spor o koupi ultralightu

Kocáb řekl, že exekuce byla nařízena poté, co prohrál spor, který se týkal nákupu ultralehkého letadla. Měl zaplatit poplatek advokátovi protistrany. "Zpozdil jsem se s platbou o pár dní a už to bylo u soudu. Samozřejmě tím, že peníze na advokátův účet přišly, se celé exekuční řízení zastavilo," řekl týdnu Kocáb. Doplnil, že soud nakonec vyhrál a protistrana mu teď peníze dluží.

Podle Týdne.cz měl ministr problémy s exekucemi už dříve. V roce 2003 se exekutoři chystali obstavit jeho dům v pražské Karlově kvůli nezaplaceným stavebním pracím, o rok později přišli vymáhat dlužnou částku od společnosti Czech Sat, a.s., v níž Kocáb figuroval.