"Jde o doplňkovou léčbu ke stávajícím způsobům léčby pro některé druhy nádorů. Rozhodně to nevyřeší rakovinu provždy. Je to jen kapka do celé mozaiky různých léčebných postupů,“ řekla v pondělí Právu doktorka Jiřina Bartůňková, přednostka Ústavu imunologie motolské nemocnice a druhé lékařské fakulty.

Probíhají klinické zkoušky

Sama stojí v čele tohoto výzkumu. Podle slov přednostky trvalo deset let, než se vyrobila unikátní metoda, aby vakcína přesně fungovala.

"Zatím jsme ve zkušebním provozu a vyrobíme přibližně jednu vakcínu za měsíc,“ řekla přednostka s tím, že v budoucnu by jich samozřejmě mělo být víc. Jeden pacient z Motola, který měl rakovinu prostaty, už tuto vakcínu dostal, a jak přednostka řekla Právu, rok po léčení je jeho stav stabilizovaný, což znamená, že nádor se nerozvíjí.

Podle Bartůňkové vakcína je nyní ve stadiu klinických zkoušek na vybraná nádorová onemocnění a pro přísně vybraný počet pacientů. Nelze tedy, aby se lidé sami hlásili.

Na dotaz, kdy vakcína bude k masovému použití, přednostka uvedla, že vzhledem ke specifikaci zřejmě nikdy, a podtrhla význam doplňkové léčby ke stávajícím způsobům rakoviny.