Topolánek na tiskové konferenci kabinetu oznámil, že ve hře o post ministra financí byla tři jména - Tomáš Uvíra, Eduard Janota a Miroslav Kalousek. Následně oznámil, že si vybral Kalouska, neboť Janota křeslo ministra odmítl.

Topolánek zdůraznil, že ministerstvo nemůže vést člověk "zvenčí". Se svou nominací se Topolánek nyní obrátí na designovaného premiéra Fischera.

Mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob Právu řekl, že "Kalousek vede z titulu českého předsednictví EU zasedání ministrů financí v Bruselu a nebude se nyní k celé věci vyjadřovat."

Kalousek by musel opustit lidovce

Kalousek by se kvůli možnému staronovému angažmá musel vzdát členství v KDU-ČSL, protože ve Fischerově kabinetu mají být pouze nestraníci. Podle Topolánka se to dá vyřešit do několika hodin.

Informace o tom, že by Kalousek mohl v čele ministerstva financí zůstat, se objevily už zhruba před třemi týdny v souvislosti s obavami ČSSD, že nezkušený tým v přechodné vládě nezvládne ekonomickou krizi a vina bude přičítána právě nejsilnější opoziční straně, která se podílela na svržení Topolánkova kabinetu. Sociální demokraté to ale odmítají. [celá zpráva]

Sám Kalousek svou účast v přechodné vládě Jana Fischera podmiňuje souhlasem jak nového, tak odstupujícího premiéra. Za Kalouskovo setrvání se postavil také prezident Václav Klaus.

Paroubek: je to nepřijatelné

"Pro ČSSD je nominace současného ministra financí Miroslava Kalouska (KDU-ČSL), kterého navrhuje ODS na post ministra financí v překlenovací vládě, neakceptovatelná," řekl Jiří Paroubek. Zopakoval, že o tomto postoji v neděli informoval předsedy tří parlamentních stran a designovaného premiéra Jana Fischera.

Paroubek také řekl, že ČSSD ustoupila zeleným a akceptuje ve vládě Michaela Kocába, který by měl zůstat na postu ministra menšiny a lidská práva. Dalším kompromisem ČSSD je podle Paroubka souhlas s nominací Ladislava Mika na post ministra životního prostředí.

Popřel informace médií o tom, že by ČSSD navrhla na ministra průmyslu a obchodu Martina Tlapu, rovněž současného náměstka ministra průmyslu a obchodu. "Pan Tlapa není nominantem sociální demokracie,“ řekl Paroubek.