"Předsedům politických stran jsem opakovaně avizoval, že u některých jimi navrhovaných kandidátů mám pochybnosti. Protože předsedové stran neprojevili ochotu o jiných jménech diskutovat, ... , nominoval jsem na tři resorty z patnácti kandidátů, kteří podle mého úsudku splňují odborné předpoklady a jsou rovněž zárukou dobré práce vlády jako celku," uvedl v prohlášení Fischer.

Dodal, že je kvůli nesouhlasu politických stran s jeho návrhem složení nového kabinetu připraven vyvolat jednání, které by mělo vést k východisku ze současné situace.

Fischer o svých nominacích telefonicky informoval prezidenta Václava Klause. Šéfům ODS, ČSSD a SZ už o svých návrzích řekl ve čtvrtek. Všichni tři jeho návrh kritizovali a shodli se na tom, že neodpovídá předchozím dohodám.

Fischer přišel s vlastními návrhy na obsazení postu ministra financí, kde by chtěl údajně bývalého šéfa ČEZ Jaroslava Míla, a ministra průmyslu, kam by rád obsadil ministerského náměstka Milana Hovorku.

Paroubek se rozohnil

Premiér v demisi a předseda ODS Mirek Topolánek je optimista, pokud se jedná o nalezení shody v situaci, kdy designovaný předseda vlády Jan Fischer nominoval oproti dohodě do svého kabinetu jiná jména. „Beru to jako návrhy, se kterými nemohu být v tuto chvíli spokojen, ale ještě dojde k jednání a věřím, že bude nalezena shoda,“ řekl v pátek Topolánek Právu.

Ostřeji na adresu Fischera hovořil šéf ČSSD Jiří Paroubek. „Vidím to jako daň jeho politické nezkušenosti, určitě tím nepřispěl politické kultuře v zemi. A já předpokládám, že si chybu uvědomil, i na základě jeho tiskové konference. Předpokládám, že o těch věcech budeme jednat,“ řekl Paroubek novinářům na pražském Žofíně, kam přišel pronést prvomájový projev.

Šéf ČSSD dokonce pohrozil stažením podpory Fischerově vládě. „Jméno pana Míla je pro nás nepřijatelné, v tom případě bychom se toho projektu nemohli zúčastnit. Je to odpovědnost pana Fisachera, pokud by ta krize pokračovala,“ sdělil.