Od té doby by měl Havel pobírat měsíčně plat a paušál na reprezentaci v celkové výši 116 tisíc korun. Jediné, čeho si bude moci Havel dopřávat za státní peníze ihned po opuštění Hradu, bude až do 2. června služební vůz s řidičem a osobní ochranka. To mu umožňuje již nynější úprava.

Dostane odchodné 837 tisíc?

Někteří poslanci nevylučují, že schvalování novely se může protáhnout, neboť k návrhu mají řadu připomínek. Taková představa se však příliš nezamlouvá vicepremiérovi Pavlu Rychetskému, který ve středu v ústavně právním výboru upozornil, že pokud nezačne nový zákon platit k 1. květnu, pak získá Havel ještě podle dosavadního zákona nárok na tzv. odchodné. To v jeho případě dosáhne 837 tisíc korun čistého. Na vyplacení odchodného mají dosud nárok všichni odcházející ústavní činitelé po třech měsících, kdy odešli z funkce (Havel končí 2. února), a to za podmínky, že nebyli zvoleni do jiné ústavní funkce.

Havel by byl jediným exprezidentem, který by vedle doživotní renty získal mnohasettisícové odchodné. Nová úprava totiž tuto výsadu pro bývalé hlavy státu ruší a počítá pouze s doživotním platem. Ten by měl být až do konce roku 2004, do kdy jsou platy všech ústavních činitelů zmrazeny, 69 700 korun hrubého měsíčně. Pak může růst každý rok v závislosti na vývoji průměrných platů ve státní sféře.

Zákon počítá s těmito doživotními státními příspěvky pro bývalou hlavu státu:

Měsíční renta ve výši 1,5násobku základního platu poslance a senátora, který dnes činí 46 500 korun. Celkem tedy zmíněných 69 700 korun.

Nezdanitelné náhrady na reprezentaci. V počátcích půjde o 46 500 měsíčně, po roce 2004 se suma může zvyšovat stejně jako renta. Její výše je totožná se základním platem poslance a senátora.Náklady na provoz kanceláře do 40 tisíc měsíčně. Automobil s řidičem. Osobní ochranka po dobu pěti let.

Právě finanční částky vyvolaly mezi poslanci diskuse. Podle Hany Marvanové (US-DEU) by se měla zvýšit suma na provoz kanceláře a naopak snížit částka osobních požitků. "To mě tíží mnohem víc než fakt, že Havel může dostat i odchodné," řekla Právu. Podle Rychetského jsou naopak nastavené částky minimem toho, od čehož by se nemělo ustupovat. Připomněl, že v jiných zemích jsou exprezidenti zabezpečení mnohem lépe.

Jeho názor vyslyšeli poslanci ústavně právního výboru, který návrh doporučili schválit ve vládním znění, zatímco rozpočtový výbor projednávání odložil na příští týden.