"Pan Duke byl zadržen po předchozím souhlasu státního zástupce pro podezření ze spáchání  trestného činu podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka," řekl Novinkám mluvčí pražských policistů Ján Mikulovský. Podle informací Práva je důvodem zatčení popírání holocaustu.

Policisté Duka odvezli na Obvodní ředitelství Prahy 1.Jeho advokát Kolja Kubiček ČTK řekl, že policie Duka zřejmě obviní a navrhne vazbu kvůli hrozbě útěku a pokračování v trestné činnosti. Američan podle něj holocaust nepopírá ani nepropaguje rasismus.

Zatčení se nebál

Policie Američana zatkla těsně poté, co s ním redaktorka Práva udělala rozhovor. Na místě zasahovalo asi třicet mužů zákona, kteří Duka odvedli.

"Zatčení se nebojím, zatím se mi to v žádné evropské zemi nestalo," řekl Duke Právu asi 15 minut předtím, než jej policie zadržela.

Do restaurace při akci vtrhlo asi 30 policistů se slovy, že má dát ruce na stůl. "Vy půjdete s námi," řekli Dukeovi česky. Ten se bez protestů zvedl a s policisty odešel. V restauraci zůstala jeho ruská přítelkyně a pes.

Byla tam také skupina pravicových radikálů, která proti zákroku policie slovně protestovala.

Dukeovu návštěvu organizuje Filip Vávra, který je spojován s neonacistickým Národním odporem. Američan měl mít na programu dvě přednášky - v sobotu v centru Prahy a v neděli v Brně. Do Česka zřejmě přijel propagovat svou knihu.

Úryvek rozhovoru s Davidem Dukem
Víte, že Policie ČR je připravená zadržet vás v případě rasistického projevu?

Ne, nicméně se nebojím. Nejsem rasista, nečiním rasistická prohlášení. Myslím si, že mí nepřátelé jsou rasisté, ale já rozhodně ne. Cestoval jsem a mluvil jsem téměř v celé Evropě. Nikde jsem neměl problémy. Má kniha byla vydána ve čtrnácti jazycích. Byl jsem bez problémů v Německu, kde opravdu berou podobné věci opravdu vážně. Byl jsem v Nizozemsku, Belgii, Švédsku, Francii a nikde mě nestíhali. Tak si nemyslím, že by se něco podobného stalo v Česku.

Věříte vůbec v multikulturní společnost?

Věřím v multikulturní svět. Věřím ve svobodu mít různá vyznání a rasu. Věřím ale také, že každý národ má právo si hájit své dědictví. Když mluvím o tom všem, jde mi třeba o to, jak ti lidé vypadají, jaké mají oči a podobně. I to jsou tradice. Mimochodem. Jsem velmi zapálený ekolog. Proč máme hájit práva na různorodost druhů v přírodě a nepřiznávat je lidem?

 Tušíte, proč nesmíte na Univerzitě Karlově promluvit?

V pozadí byl židovský tlak. Musím zároveň říci, že já ani náhodou nejsem proti islámu, židovství či křesťanství. Vadí mi ale extremismus. Bohužel extremní židovské síly mi nechtějí dovolit mluvit svobodně. Jsem totiž jeden z největších kritiků Izraele. Ukazuji na jeho jasnou rasistickou stránku. Oni prostě nechtějí, aby jiní lidé slyšeli mé poselství.

 Celý rozhovor s Davidem Dukem si přečtěte v sobotním Právu