"Svět po krizi bude zcela určitě trochu jiný než před krizí. Musíme všichni, veřejná i soukromá sféra, výrazně změnit dosavadní kulturu života na dluh a začít přemýšlet, kde vezmeme peníze na další období. Rodina, firma i stát," napsal ministr v reakci na dotaz, jaký dopad bude mít krize za 10 let.

Kalousek byl dotazován i na možný vznik nové strany, o němž uvažuje. Ve své odpovědi ministr napsal, že pokud strana vznikne, bude kandidovat již v podzimních předčasných volbách.

Zopakoval, že jeho nynější spory s vedením lidovců nejsou založeny na osobních neshodách, ale na rozdílném pohledu na směřování KDU-ČSL. Rozšířit řady kandidátů na lidoveckého předsedu proto nehodlá. V této souvislosti připomněl svůj bonmot "předsedou křesťanských demokratů být nemohu a předsedou lidovců být nechci". Zároveň vyloučil, že by přestoupil do některé ze stávajících stran.

Kalousek se také pozastavil nad tím, jak relativní může být vnímání sociální potřebnosti, s níž zejména levicoví politici často operují. Připomněl, že zatímco v našich podmínkách chtějí zemědělci několika tisíci korun dotovat dojnice, na druhém konci světa stačí stejná částka na to, aby zajistila přežití člověka.

"Tak jestli na tom světě není něco špatně, a jestli pojem 'sociální potřebnost' nevnímáme u nás naprosto falešně. I přes krizi jsme vlastně šťastná země," připomněl ministr.