Pecina po jednání s Fischerem řekl, zatím nedostal definitivní pozvánku do vlády. Premiér se prý rozhodne až příští týden. Oba se také bavili o tom, jak skloubit Pecinovo působení v čele ÚOHS s případným angažmá v kabinetu.

Pecina by i jako ministr zůstal šéfem ÚOHS

"Shodli jsme se na tom, že by ta má pozice byla taková, že bych - pokud bych byl jmenován ministrem - tak bych si nechal i ten druhý mandát," řekl Pecina s tím, že by si po dobu působení ve vládě v antimonopolním úřadu vybíral dovolenou nebo neplacené volno. Zároveň by se také nepodílel na rozhodování ministerstva vnitra, které by mohlo být předmětem vyšetřování antimonopolního úřadu.

Martin Barták míří na jednání s premiérem Janem Fischerem.

:. Martin Barták míří na jednání s premiérem Janem Fischerem.
FOTO: Michaela Říhová, Právo

Po Pecinovi se Fischer sešel s náměstkem ministryně obrany Martinem Bartákem, který by měl resort po Vlastě Parkanové převzít. Barták po setkání uvedl, že šlo o "vstupní konzultaci". "Hovořili jsme o tom, jak by měla vypadat kontinuita resortu, hlavní činnosti a úkoly," doplnil. Jedním z témat hovoru byla i příprava armády na zahraniční mise v roce 2010.

Barták stejně jako Pecina zatím od Fischera pozvánku do vlády nedostal, nicméně řekl, že pokud jej nový premiér osloví, bude o přijetí funkce "vážně uvažovat".

Fischera navštívila i Marta Smolíková, kterou navrhli zelení na post ministryně kultury.

Premiér rovněž přijme ministra pro evropské záležitosti Alexandra Vondru a jeho náměstka Marka Moru. Právě o Morovi coby ministrovi se také spekulovalo, žádná ze stran jej však nenavrhla. Na Vondrovo místo by měl nastoupit diplomat Štefan Füle, s nímž bude Fischer také jednat.