Třetího stupně dosáhla v noci Otava v Sušici i Rejštejně a na přítocích Křemelná ve Stodůlkách. Druhý stupeň platil na Vydře v Modravě. Voda ale rychle klesla a povodňová vlna se přesouvá po proudu řek. Na některých tak byl odpoledne vyhlášen první povodňový stupeň. Ten platí na Křemelné ve Stodůlkách, na Vydře v Modravě, na Vltavě v Lenoře, na Otavě v Katovici a v Písku.

"Stoupat může voda ještě na středním a dolním toku Vltavy, který zasáhne povodňová vlna během neděle. Ale v Písku očekáváme maximálně první povodňový stupeň," řekl ČTK Tomáš Vlasák z českobudějovického ČHMÚ.

V povodí Berounky dosáhly řeky prvního stupně v Plané, na Úslavě v Koterově a Klababě v Nové Huti.

Povodně hrozily kvůli tání a silným lijákům

Povodňové stupně byly vyhlášeny kvůli intenzivním srážkám, které zasáhly západní Čechy v pátek a trvaly i během noci na dnešek. V Plzeňském kraji spadlo během pátku okolo 30 mm srážek. Na Šumavě ale pršelo více, v Prášilech napršelo 76 milimetrů, na Modravě 60 milimetrů a Kvilda měla 44 milimetrů. V podhůří Šumavy pak spadlo 30 milimetrů vody. Na německé straně Šumavy to však bylo mnohem víc, třeba na Javoru napršelo 130 milimetrů.

"Na hřebenech spadlo až 100 milimetrů srážek. K tomu se navíc přidalo rychlé odtávání zbytků sněhu. Příčiny povodně, která byla zhruba pětiletá, tak byly smíšené, jak vlivem srážek, tak tání," doplnil Vlasák.

Pětiletá voda

Déšť a tání sněhu rozvodnilo hlavně menší toky jako Vydru a Křemelnou, jejichž soutokem vzniká Otava. V Sušici rychle stoupla o několik desítek centimetrů během pár hodin. Ráno kulminovala na 200 centimetrech, zhruba 30 centimetrů nad nejvyšším stavem ohrožení. Stejně vystoupily i hladiny jejích přítoků. "Dá se říci, že se jednalo zhruba o pětiletou povodeň," řekl českobudějovický hydrometeorolog Tomáš Vlasák.

Pětiletá voda ale naštěstí neměla váženější následky. Podle řídícího důstojníka plzeňských hasičů Pavla Musila hasiči vyjeli několikrát k čerpání vody, ale ve větším rozsahu nebylo jejich pomoci zapotřebí.

Srážky zvedly hladiny řek i v Karlovarském kraji. Tam ale dosáhly jen prvního stupně v Podhoře na řece Teplá.

Další nebezpečí ale nehrozí, předpověď počasí je příznivá. "Déšť na Šumavě bude slábnout, v sobotu odpoledne se dají očekávat už jen přeháňky, v neděli budou ojedinělé," dodal českobudějovický meteorolog.