„Výraznou, zdrcující většinou byla nominována paní Alena Borůvková,“ informoval v pátek večer předseda strany Jiří Paroubek na tiskové konferenci po jednání předsednictva. K volbě místopředsedkyně by podle něj mělo dojít v sobotu na zasedání ústředního výkonného výboru (ÚVV).

Nevyloučil ale, že se volba nakonec neuskuteční a bude odložena. A to v případě, že budou chtít s Borůvkovou v příštích týdnech hovořit jednotlivé krajské organizace ČSSD. „Může se také stát, že volbu přeneseme až na červnovou schůzi ÚVV,“ sdělil.

Podle důvěryhodného zdroje Práva z jednání předsednictva se bude místopředsedkyně ČSSD skutečně volit až v červnu. Kraje se podle něj navzdory přání Paroubka vzepřely tomu, aby byla narychlo zvolena Borůvková, kterou neznají.

Souhlas krajů je přitom klíčový, ke zvolení místopředsedkyně je totiž třeba získat tři pětiny hlasů členů ÚVV. V sobotu by tak mohlo hrozit, že Borůvková, kterou prosazuje právě Paroubek, nedostala dostatek hlasů.

„Nová Petra Buzková“

Podle Paroubka se z Borůvkové může stát „nová Petra Buzková“. Pokud bude zvolena, bude mít na starosti práci se ženami, neziskovým sektorem a také zahraniční vztahy.
Borůvková, kterou Paroubek na tiskové konferenci představil, prohlásila, že se chce nyní ucházet o podporu jednotlivých krajů.

O tom, že Borůvkovou doporučila manželka předsedy strany Petra Paroubková informovalo tento týden Právo. ČSSD prostřednictvím svého šéfa PR Petra Dimuna tuto informaci dementovala, ovšem sama Borůvková ji však vzápětí potvrdila. "Ona nebyla sama, kdo mne doporučoval, hlavně ona to úplně neiniciovala," řekla Právu s tím, že ji Petra Paroubková do funkce nenavrhla. To však Právo nikdy netvrdilo. [celá zpráva]

Místopředsedkyni se pokoušeli neúspěšně zvolit delegáti březnového sjezdu. Když se jim to nepodařilo ani ve druhé volbě, rozhodli se, že to ponechají na ústředním výkonném výboru. [celá zpráva] ČSSD má totiž ve stanovách, že musí mít ve svém nejvyšším vedení alespoň jednu ženu.