Bursík prohlásil, že hlavní prioritou při výběru ministrů byla snaha o úspěšné dokončení předsednictví EU, "aby neměly silné evropské státy snahu nám to předsednictví, které jsme si ukradli sami, ukrást ještě oni“.

"Všichni kandidáti na ministry za Stranu zelených jsou nestraníci, nemusí pokládat legitimace či pozastavovat členství, ani jeden z nich nebyl v KSČ, jde skutečně o experty," poznamenal Bursík.

Roli při výběru hrály zkušenosti

U Ladislava Mika ocenil Bursík především jeho zkušenosti z funkce náměstka životního prostředí a také jako vysoce postaveného úředníka v evropské komisi. Podle Bursíka je to „Pan Evropa přes životní prostředí“.

Dosavadní náměstek ministerstva školství politolog Jakub Dürr působil dříve jako lektor na Katedře politologie a evropských studií a poté jako prorektor olomoucké Univerzity Palackého pro vnější vztahy. Rozhodující při volbě Dürra byly opět jeho zkušenosti coby experta na evropskou problematiku. "Je to člověk z akademické půdy s rozsáhlou zkušeností," pochválil jej.

Ministryní kultury úřednické vlády by podle představ zelených měla být Marta Smolíková, ředitelka neziskové organizace ProCulture/Otevřená společnost. Smolíková úzce spolupracuje s ministerstvem kultury a podílela se na vytvoření kulturní politiky. Člověk z neziskového sektoru by mohl vládě slušet, vysvětlil Bursík.

Ten znovu zdůraznil, že jména jsou jen nominace Strany zelených a že strana bude zcela respektovat Fischerovo rozhodnutí.

„Beru si minimálně týden, abych se seznámil s těmi návrhy, s těmi lidmi,“ uzavřel Fischer. 

Ministři navrhovaní Stranou zelených
ministr školství Jakub Dürr náměstek ministerstva školství  
ministr životního prostředí Ladislav Mikonáměstek ministra životního prostředí  
ministryně kultury Marta Smolíková ředitelka neziskové organizace ProCulture/Otevřená společnost  

 

Ministři navrhovaní ČSSD
ministerstvo pro místní rozvoj Rostislav Vondruška šéf Czechtourismu
ministerstvo průmyslu a obchodu Ivo Pěgřímek šéf Českého báňského úřadu
ministerstvo zemědělství Jakub Šebesta śéf zemědělské inspekce
ministerstvo zahraničí Jan Kohout náměstek ministra zahraničí
ministr pro evropské záležitosti Štefan Füle velvyslanec ČR při NATO
ministerstvo vnitro Martin Pecina šéf antimonopolního úřadu
ministerstvo práce a sociálních věcí Petr Šimerka náměstek ministra práce