Reagoval tak na rozhodnutí vlády, která ve středu uložila ministryni zdravotnictví poskytnout veřejnému ochánci práv potřebné informace o okolnostech úmrtí muže, který v roce 1996 zemřel v plzeňské nemocnici po operaci žlučníku. Na postup lékařů, kteří odmítli poskytnout sdělení, jak ke smrti došlo, si ombudsmanovi stěžovala vdova zemřelého.

Motejl přitom tvrdí, že nežádal zdravotnickou dokumentaci a citlivé údaje o pacientovi, ale informace, jak se případ řeší, ovšem na ministerstvu nepochodil. "Případem jsem se zabýval již v roce 2001. Informace o příčině úmrtí a stavu pacienta bezprostředně před smrtí nebyla úplná," uvedl Motejl s tím, že ministryni zdravotnictví na nutnost změny upozornil i v souvislosti s řešením jiného podobného případu.

Změnu by měla přinést nová zákonná úprava, kterou by podle Motejla mělo ministerstvo navrhnout. "Bude hrozně moc důležité, jak se k této problematice postaví veřejnost, zejména lékaři, protože ta právní úprava bude zase nedostatečná, budou tam zase vyjímečné situace, které úprava nepokryje. Přitom je to problém poměrně velmi častý, aktuální. Do značné míry souvisí s důvěrou veřejnosti k lékařům a kvalitě zdravotní péče, takže by se to rozhodně změnit mělo."