"I z policejních statistiky vyplývá, že stromy nejsou příčinou nehod. Příčinou nehod jsou chyby řidičů," řekl Jakub Esterka z hnití Arnika. Podle jeho slov mohou stromy stromy, natřené reflexní barvou, případně osazené odrazkami napomáhat řidičům v orientaci.

Ekologové se proto snaží přesvědčit poslance, aby schválili novelu zákona o ochraně přírody, která navrhuje i ochranu historických stromořadí. Normu do Sněmovny předložilo ministerstvo životního prostředí a jejím cílem je, aby kácení alejí nebylo pouze v kompetenci silničářů. Podle navrhované úpravy by takovéto kácení spadalo do režimu správního řízení, kterého by se mohly účastnit i další subjekty.

Projednávání se prozatím zadrhlo, hospodářský výbor, který normu dostal k projednávání, ji minulý týden již poněkolikáté odložil, aniž by vynesl stanovisko.

Pod petici proti kácení zdravých stromů podél silnic, se podepsalo téměř 20 tisíc lidí. Petiční archy již obdrželi zákonodárci,  tento týden se s ní ekologové vypraví za čtveřicí hejtmanů.