Jeden z otazníků visí nad ministerstvem pro evropské záležitosti. Podle informací Práva připadne Marku Morovi. Tento bývalý bruselský úředník a dosavadní resortní náměstek Alexandra Vondry (ODS) působil v první i druhé Topolánkově vládě též jako 1. náměstek na ministerstvu školství. „Vyjádřím se až po velikonocích,“ řekl včera Mora Právu.

Na zdravotnictví Jurásková?

Jistý není ani post zdravotnictví. Horká kandidátka Dana Jurásková také zatím mlčí. „Je to plně v kompetenci nového pana premiéra Jana Fischera. Paní ředitelka se zatím nebude ke své možné kandidatuře vyjadřovat,“ řekla Právu v pátek mluvčí Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) v Praze Petra Pekařová.

Jistý není ani post zdravotnictví. Horká kandidátka Dana Jurásková také zatím mlčí. „Je to plně v kompetenci nového pana premiéra Jana Fischera. Paní ředitelka se zatím nebude ke své možné kandidatuře vyjadřovat,“ řekla Právu v pátek mluvčí Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) v Praze Petra Pekařová.

Jurásková před nástupem do VFN působila ve Fakultní Thomayerově nemocnici v Praze, kde zastávala post náměstkyně ředitele pro ošetřovatelskou péči. Je i prezidentskou České asociace sester.

V souvislosti s obsazením funkce ministra zdravotnictví se mluví i o Pavlu Hroboňovi, který je dosavadním náměstkem ministryně zdravotnictví a jedním z tvůrců reformy zdravotnictví. Na dotaz Práva, zda byl osloven a zda by nabídku přijal, Právu řekl: „Osloven jsem nebyl.“

 Ministři navržení za koalici
obrana
Martin Barták, náměstek ministryně
spravedlnost Aleš Pejchal, advokát
 financeTomáš Uvíra, vrchní ředitel MF
 životní prostředíPetr Kalaš, exministr
 dopravaGustáv Slamečka, náměstek ministra dopravy
 zdravotnictví Dana Jurásková, ředitelka Všeobecné fakultní nemocnice Praha
 školstvíTomáš Zima, děkan 1. lékařské fakulty
 Ministři navržení ČSSD
 zahraničíJan Kohout, náměstek ministra
 vnitroMartin Pecina, šéf antimonopolního úřadu
 průmyslIvo Pěgřímek, předseda Českého báňského úřadu
 práce a sociálních věcí
Petr Šimerka, náměstek ministra
 místní rozvoj
Rostislav Vondruška, šéf Czechtourismu
 evropské záležitostiMarek Mora, náměstek vicepremiéra Alexandra Vondry nebo diplomaté Rudolf Jindrák či Štefan Fülle
 zemědělstvíJakub Šebesta, šéf zemědělské inspekce

Mlčoch: Nabídka byla, ale je to pryč  

Dalším sporným resortem je životní prostředí. Nejčastěji se mluví o Petru Kalašovi, který toto ministerstvo řídil už v první Topolánkově vládě. Spekulovalo se i o českobudějovickém zastupiteli, právníku Svatomíru Mlčochovi, který zastupuje uskupení Zelení a otevřená společnost.

Čtěte také: Vláda získává jasnější obrysy, Mlčoch nabídku odmít

„Je pravda, že jsem byl v užším výběru a nabídka padla, ale dnes je situace jiná. Podotýkám, že šlo o neoficiální jednání. Profesně mě nabídka ale bezesporu potěšila, politicky tomu bylo už méně,“ řekl Právu v pátek Mlčoch.

Ten je znám výhradami k radniční koalici ODS a KDU-ČSL, především v problematice životního prostředí.

Ke své účasti ve vládě se včera nechtěl vyjadřovat ani advokát Aleš Pejchal, který je kandidátem na ministra spravedlnosti.