Nejrozsáhlejší komentář zveřejnil v pátek ruský deník Kommersant, který za hlavní Fischerovu přednost označuje to, že dosud nikdy neprojevil žádné politické ambice a z premiérského křesla se hodlá vrátit do svého úřadu. Zároveň však deník zdůrazňuje, že tento doposud neznámý pražský úředník bude po tři měsíce řídit Evropskou unii, než její vedení v červnu převezme Švédsko.

"Doteď se v republice debatuje o tom, jak velkou škodu způsobila opozice (odvoláním vlády Mirka Topolánka) prestiži Česka jako předsedající země... Nový premiér nyní bude nucen se za chodu zapojit do přípravy nastávajících summitů EU s Ruskem, Čínou, východoevropskými státy a možná ještě i s USA, nemluvě o práci s vedením členských zemí unie při řešení politických a hlavně ekonomických problémů," poznamenal Kommersant.

Postup vůdce opozice Jiřího Paroubka lze prý však naprosto chápat, protože "není politika, který by nevyužil kritické situace svého oponenta k tomu, aby jej zbavil postavení a sám o ně neusiloval", a to tím spíše, že podle průzkumů sociální demokraté mohou počítat s přesvědčivým vítězstvím v nastávajících volbách.

Maskovaná vláda velké koalice

Francouzský deník Le Figaro přišel s titulkem: Český premiér "bez politických ambicí", a cituje Hospodářské noviny, že právě proto byl Fischer do této funkce vybrán. Podle Libération "je to tedy euroskeptický Václav Klaus, který má opět navrch". S odvoláním na český vládní zdroj Libération dodává, že Klaus "povede evropské vrcholné schůzky, aby zajistil kontinuitu".

Maďarské levicově liberální noviny Népszabadság píší, že nová česká vláda bude ve skutečnosti konzervativně-sociálnědemokratickou velkou koalicí, i když se oficiálně nazývá vládou expertů.

"Každý je spokojen," pokračuje deník. "Snad s výjimkou ministra pro evropské záležitosti Alexandra Vondry, který se může trápit tím, že jeho země kvůli vnitropolitickému zmatku nesklidí diplomatické vavříny, které jinak k předsednictví EU patří. Co je to však v porovnání se skutečností, že Čechy nyní čekají klidné - od zákopových bojů politiků v zásadě odproštěné a hospodářskými problémy nepříliš zastíněné - svátky," dodává Népszabadság.