O tom, zda se Čunek bude znovu ucházet o post lidoveckého předsedy se dlouhodobě spekulovalo. Čunek v úterý řekl, že úřadující předseda oznamuje pouze to, že se již o funkci ucházet nechce, nikoliv opak.

Vedle Čunka budou o nejvyšší post ve straně usilovat i poslankyně Michaela Šojdrová, europoslanec Jan Březina, první místopředseda Roman Línek a nynější ministr pro místní rozvoj Cyril Svoboda. Volební sjezd lidovců se uskuteční koncem května.

Strana musí momentálně řešit i rozpory uvnitř poslaneckého klubu. Někteří jeho členové v čele s ministrem financí Miroslavem Kalouskem jsou proti usnesení celostátní konference, která v pondělí rozhodla, že lidovci se nebudou personálními nominacemi podílet na sestavení překlenovací vlády. Kalousek to označil za nedodržování dohod a následně naznačil, že již za stanu nebude kandidovat.  [celá zpráva]

Čunek ve středu taktéž naznačil, že lidovečtí poslanci, kteří svými podpisy podpoří vznik překlenovací vlády, by se nemuseli dostat na stranickou kandidátku.[celá zpráva]

To, že pnutí uvnitř strany může do značné míry souviset s blížícím se sjezdem, naznačují i lidovečtí političtí konkurenti. Šéf ČSSD Jiří Paroubek ve středeční reakci na rozhodnutí lidovců opustit vyjednávání o vládě mimo jiné řekl: "Bohužel pan předseda Čunek hraje své hry před sjezdem (...)".