Podnětem k razantnímu zásahu bylo pobouření veřejnosti po páteční opilosti poslance Petra Kotta z ODS, který však popíjel v nedaleké restauraci u Schnellů. Ačkoli Zaorálek uznal, že mu toto rozhodnutí nepřísluší, nechtěl dál protahovat diskusi na téma zákaz alkoholu v Parlamentu.

"Sdělil jsem toto rozhodnutí organizačnímu výboru, který to - myslím - přijal s úlevou," řekl Zaorálek Právu s tím, že sice není správcem dolní parlamentní komory, nicméně doufá, že dál se o tom nebude diskutovat.

Šéf komise protestuje

Zaorálkův krok ale pobouřil předsedu sněmovní komise pro práci Sněmovny Karla Vymětala (KSČM), neboť podle něj pouze komise může o podobném zákazu rozhodovat. "Pan předseda porušil naši dohodu, která zněla, že se poradí s ostatními funkcionáři a požádá poslanecké kluby, aby se k zákazu prodeje alkoholu vyjádřily na zasedání naší komise začátkem listopadu," řekl Vymětal Právu.

Zákaz považuje šéf komise za špatný a nic neřešící krok. Vymětal přitom nevyloučil, že komise složená ze zástupců všech poslaneckých frakcí může Zaorálkovo rozhodnutí zvrátit. Porušení dohody připustil i sám Zaorálek, který to zdůvodnil právě tím, že nechtěl čekat další týdny.

"Pokud si někdo myslí, že mé rozhodnutí bylo chybné, ať ho zvrátí, ale doufám, že zdravý rozum zvítězí a už se tím komise nebude zabývat," prohlásil předseda Sněmovny. Dodal, že při čtvrtečním jednání organizačního výboru nikdo z přítomných neprotestoval. Vymětal je ale připraven zákaz prodeje alkoholu zařadit na jednání komise, přičemž Právu řekl, že potřebu zákazu nesdílí všechny poslanecké kluby.

Podle Vymětala podobný návrh předložila už před rokem exposlankyně Hana Marvanová (US-DEU), avšak komise se tím odmítla zabývat. Proti zákazu alkoholu byli dosud i poslanci ODS s odkazem na to, že každý jednotlivec zodpovídá sám za sebe.

"Mně je úplně jedno, jestli se to tam prodává, já tam nepiju nic jiného, než minerálku, džus, čaj a kávu," řekl Právu místopředseda ODS Petr Nečas. Zaorálek podle něj přece mohl alkohol zakázat už dávno. "Je trapné, když se poslanci mají zabývat sortimentem parlamentních provozů. To je jako bychom měli debatovat, kde má být rajčatový salát," dodal.