V pátek odpoledne totiž musí na konferenci KDU-ČSL do Ústí nad Orlicí a v sobotu v devět dopoledne na jinou do Dolních Bojanovic, odkud teprve přikvačí do Brna, kde ho bude čekat letadlo. Zahájení konference tak nestihne, přijde i o tříminutový projev svého premiéra. Čím si lidovci v té obci vysloužili takovou důležitost?

Odpověď tuším. Pozice Svobody v lidové straně není holt ze železa a betonu, trojice zájemců o jeho funkci je sešikována, vrcholné jednání strany se blíží, a tak potřebuje členské základně ukázat, že je pro něho důležitější než nějaká Evropa. Šéf české diplomacie kvůli nim klidně oželí páteční římské kuloáry. Tam se ovšem dělá taky zahraniční politika, a jestli se nemýlím, za tu je placen.

Oklika prezidentovy ohlášené cesty do Říma vedla z Hradu přes Strakovu akademii zpátky na Hrad. Čili Atény (kde se nečekaně zjevil u podpisu přístupové smlouvy) se nebudou opakovat. Po poradě s předsedou vlády se Václav Klaus nakonec rozhodl v Římě chybět. Soudím, že si oddychl jak premiér, který tak nebude muset žehlit případné kacířské Klausovy výroky na adresu euroústavy, tak i samotný Klaus, který nebude muset hrát roli pouze čestného člena české delegace.

Jemu pozvání nepřišlo, což je asi dobře, protože Klaus jako by mluvil o budoucí Evropě stále ve dvou polohách. Jednou oslovuje českého voliče se zanícenou obranou národního státu a maluje bruselského strašáka na zeď, podruhé v roli činitele mezinárodní politiky horuje pro " integrovanou, svobodnou a produktivní Evropu, jenže rozumně, nikoli jako evropský eintopf". Z takového postoje ovšem nemůže být moudrý ani český vlastenec, ani bruselský kosmopolita.

Římská konference ale bude trvat týdny, a pokud bude prezident chtít, bude mít možnost na ní své názory na podobu integrované Evropy ještě sdělit. Možná se mu to bude líp říkat až po parlamentní debatě o evropské ústavě, která v Praze proběhne v úterý. A paradoxně - coby skeptikovi visegrádské myšlenky - mu v tom možná pomůže po včerejším dobříšském setkání i nesměle se rýsující visegrádský blok k návrhu euroústavy. Vladimír Špidla sice tvrdí, že každá ze čtyř zúčastněných zemí bude vystupovat jako solitér, jenže proč se tedy vůbec jejich premiéři v tomhle termínu sešli?

PRÁVO 2. října