Kromě pátečního incidentu se v Doksech mluví i o jeho sobotním alkoholickém tahu, při němž se popral, a o urážkách, jimiž prý v opilosti nešetří. "I kdyby to nakrásně byla pravda, s mou neúčastí při hlasování ve sněmovně to nemá nic společného. Ale pravda to není," konstatoval Kott.

Prodavačka v jedné z trafik v Doksech tvrdí, že má od svých zákazníků další podrobnosti. "Říkali, že ho viděli, jak si v neděli ráno kupoval dvě láhve alkoholu," podotkla. Jméno ale zveřejnit nechtěla. Noviny jí teď jdou na dračku. Lidé se ptají, co a kde o Kottovi píšou. Diví se, že ho mohla ODS vybrat na kandidátku, když všichni věděli, jak pije. "Každý říká, že by měl z parlamentu odejít," dodala prodavačka.

Jeden ze čtyř mužů, kteří hráli v restauraci nedaleko radnice "prší", na Kottovu adresu poznamenal: "Opilý je dennodenně, myslí si, že je pánbůh a pak napadá lidi kolem sebe, teda jenom slovně." Jeho soused nicméně Kotta nikdy opilého neviděl.

Řeči o každodenním opíjení i samotný poslanec lakonicky odbývá: "Lež jako věž." Problémy s alkoholem měl prý Kott už předtím, než se loni dostal do parlamentu. "Nepil každý den, ale spíš nárazově a pak se z toho dostával," řekl předseda místního sdružení ODS v Doksech Zdeněk Krenický. Kott se však zavázal, že problémy s pitím vyřeší.

Drží ho přátelé a rodina

Kottovi teď nejvíc pomáhají přátelé. "Znají totiž moje slabosti i dobré stránky. Telefonovali mně a stojí za mnou stejně jako moje rodina," řekl Kott. Se svou ženou má dva syny staré 17 a šest let. Zatím se nesetkal s žádnou výhrůžkou typu "slož mandát, nebo...". Měl jen jeden divný hovor, při němž se ze sluchátka ozýval opilecký hlas.

Dlouho nebral nikomu telefony a jenom během prvního půldne po zveřejnění jeho případu bylo na Kottově mobilu téměř 80 zmeškaných hovorů. Kott od neděle nevychází z domu, léčí se ze svého úrazu, při němž utrpěl otřes mozku, podlitiny a lehce si zlomil nos.

V Doksech lidé dávají jeho zranění do souvislosti s víkendovou rvačkou, Kott ale trvá na pádu ze schodů. "Takový důvod úrazu vypadá vždycky divně, ale skutečně se mně to stalo, a pokud někdo říká něco jiného, ať do dokáže," prohlásil.

US-DEU líčí na Kottův hlas

Unie svobody-DEU ve středu potvrdila, že má zájem o hlas poslance Petra Kotta, kterého se pro páteční opilost rozhodla ze svého klubu vyloučit ODS. Kott však označil za téměř vyloučené, že by chtěl vstoupit do jiné poslanecké frakce. Nechce ani podpořit návrh státního rozpočtu s vysokým schodkem.

Kott považuje po ODS za sobě nejbližší US-DEU. Její představitelé by se rozšíření svého klubu nebránili. Ministr pro místní rozvoj Pavel Němec (US-DEU) na dotaz Práva poznamenal: "Je mi sympatické, že pan poslanec Kott jako jeden z mála z opozice, je ochoten uvažovat o podpoře reformy veřejných financí a že potvrdil, že je tam řada pozitivních prvků, a že k tomu nepřistupuje tak demagogicky, jako zbylá část opozice." Případné přijetí Kotta do kubu US označil ministr za předčasné.

Obdobně reagoval místopředseda US František Pelc. "Co se týká jeho případného působení, asi rozumím jeho pohnutkám, že nechce zůstat jako osamocený poslanec. Byl by informačně izolován, takže zvažuje, kam by šel," poznamenal Pelc a dodal: "Pakliže bude jeho zájem opravdový, férový, tak asi nelze vyloučit, že o tom budeme seriózně jednat."

Podpoří jen některé zákony

"Každopádně nevstoupím do jiné politické strany," potvrdil Kott Právu. Když bude nucen opustit klub ODS, stane se podle svých slov nezařazeným poslancem. "Jestli budu přímo vstupovat do nějakého klubu? Zatím jsem si téměř jist, že ne. Říká se nikdy neříkej nikdy, ale v tomto případě mi to připadá nemožné."

To ale podle jeho slov vůbec neznamená, že by nepodpořil některé zákony reformy veřejných financí, budou-li vráceny Senátem či prezidentem. Zopakoval svá dřívější slova, že nemá námitky např. proti snížení daní právnickým osobám či redukci nemocenské.

Kott se současně vyjádřil, že nepodpoří návrh státního rozpočtu. "Státní rozpočet je hrozně daleko, ale při tomto deficitu je to naprosto nemyslitelné." Pokud jde o rozpočet se schodkem 115 miliard korun, bude mít koalice potíž i se soc. dem. poslancem Josefem Hojdarem. Také jemu se totiž deficit zdá příliš vysoký.

"Tlak ODS mě zatvrzuje"

Kott ke svému původnímu tvrzení, že na 95 procent zůstane ve Sněmovně, doplnil: "Teď už je to skoro víc, než 95 procent. Je to tím, že tlak evidentně zesílil. Čím dál víc se to dává do osobní roviny. To je pro mě velmi nepříjemné," poznamenal Kott. Zatímco po změně stanov jej může klub vyloučit, mandát mu vzít nikdo nemůže.

Za evidentní lež Kott označil informace, že už ve čtvrtek popíjel se soc. demokraty a již v té době jeho nepřímou podporu reformě společně "upekli". "Skutečně reaguji spíš jinak, než předpokládají někteří z nich (představitelů ODS) - že se položím. Mě to spíš zatvrzuje," uvedl Kott. K námitkám klubu, že se až do pátku proti oficiální linii ODS nepostavil, Kott poznamenal: "Jenom hlupák nemůže změnit svůj názor."

ODS vyhlásila nesmiřitelný boj s reformou a celou vládní koalicí. Kott by byl podle svých slov "mírně konstruktivnější". Poslanec soudí, že podobný názor mají i další poslanci ODS. K důvodům, proč se neozvou, uvedl: "Asi to spojují s otázkou své politické budoucnosti. Netvrdím, že to je ohromná skupina. Našli bychom pár jedinců, kteří by některé ty zákony byli také ochotni podpořit."

ČSSD se od Kotta distancovala

Soc. dem. poslanci rozhodně popírají, že by měli cokoliv společného s Kottovou opilostí, kvůli níž v pátek oslabil ODS ve sněmovním souboji s vládou. "ODS aféru přehnala a teď jde o primitivní snahu svést to na někoho jiného," řekl ČTK poslanec Stanislav Křeček (ČSSD).

Klub ČSSD popřel spekulace, že jeho členové Kotta opíjeli či "lanařili". Křeček prý nikdy neviděl Kotta opilého a nevšiml si, že by měl sklony k alkoholismu. Hlasy z ODS, že prý ani neměl být na občanskodemokratické kandidátce, protože prý všichni říkali, že je to opilec, považuje za ubohé a nedůstojné nejsilnější opoziční strany. Aféru by prý řešil v klidu, padesátitisícovou pokutou na veřejně prospěšnou věc.

"Vždyť to je úplný nesmysl. Nikde jsme nebyli a nenapájeli jsme ho. Já jsem Kota viděl v pátek dvě minuty," prohlásil další poslanec ČSSD Karel Šplíchal. Netušil prý ani, že by měl Kott sklony k alkoholismu. "To je zoufalství ODS, která si s tím neví rady," dodal.