Svetry chtěl Schwarzenberg ministrům původně předat už na oběd, ale vzhledem k tomu, že se zámek podařilo vytopit na únosných téměř 20 stupňů, nechal překvapení na večeři. Akutně snad nikdo podle ministerstva zahraničí nemusel pro zahřátí otevírat ani slivovici. "Pokud vím, tak toho zatím nikdo nevyužil," řekla mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Opletalová.

Ministři zahraničí na závěrečné tiskové konferenci chválili atmosféru při jednání a někteří, jako například  eurokomisařka Benita Ferrerová-Waldnerová potvrdili, že jim při jednání zima nebyla.

Schwarzenberg pozval své kolegy na zámek, který je pevně spjat s jeho šlechtickým rodem. Schwarzenbergové totiž Hlubokou dříve vlastnili. Šéfové diplomacií se na jih Čech sjeli na neformální dvoudenní zasedání, které zorganizovalo nynější české předsednictví Evropské unie. Podobné neformální schůzky se pořádají pravidelně.

Čtěte také
Schwarzenberg žehlil Topolánkovy výroky o americké cestě do pekel
Slabé české předsednictví potřebuje pomoc, tvrdí někteří diplomaté

 Připravit zámek na neformální zasedání nebylo jednoduché, topit se postupně začalo zhruba před třemi týdny. Kvůli mobiliáři totiž mohla teplota vzrůst denně jen o jeden stupeň Celsia.

Ministři v pátek probírali například roli Běloruska. Zda ho pozvou na květnový summit EU a zemí bývalého Sovětského svazu, ale nerozhodli. Schwarzenberg potvrdil, že Česko bude na tomto summitu vést prezident Václav Klaus, rozhodlo se o tom již před několika týdny.