Místní organizace v Zadní Třebáni má všeho všudy pět členů. Schwippelova matka Kateřina je předsedkyní, její syn místopředsedou. Dalšími členy jsou údajně bratr Schwippelové a její zaměstnanec. "Pátý je nějaký chatař z Prahy. Takže je to rodinné sdružení," řekl místopředseda oblastní rady v Berouně Tomáš Havel. Podle něj by bylo možné v krajním případě organizaci v Zadní Třebáni zrušit.

Schwippelová, která je současně předsedkyní berounské organizace, tvrdí, že se její syn zachoval správně a hlasoval podle svého nejlepšího vědomí a svědomí.

Regionální rada středočeské ODS ve středu vyzvala Schwippela i dalšího rebelujícího poslance Vlastimila Tlustého, aby se ihned vzdali členství v ODS a složili poslanecký mandát. Zároveň vyzvala oblastní rady v Rakovníku a Berouně, aby se distancovaly od jednání svých poslanců. [celá zpráva]

Místopředseda rakovnické oblastní rady Vilém Žák ve čtvrtek řekl, že jeho spolustraníci toto usnesení grémia naplnili v podstatě již v pondělí před klíčovým hlasováním Sněmovny. Sešli se a Tlustého se snažili přesvědčit, aby odložil své antipatie stranou a vládu podržel, což ale neučinil. Otázkou dalšího členství Tlustého ve straně se bude zabývat místní organizace v Rakovníku příští týden.

Tlustý byl poté, co v úterý nepodpořil vládu, vyloučen z klubu ODS.