"Stavební úřad vydal rozhodnutí o vyklizení objektu, protože má podmáčené základy vodou z kanalizace a trhliny ve zdech a podle statika je v neutěšeném technickém stavu," řekl včera novinářům Radek Vonka (ODS), starosta městského obvodu Ústí nad Labem-střed. Jde o dům, stojící v bezprostředním sousedství objektu, v němž se v noci z 23. na 24. září propadla část přízemí. Po této události statik zkontroloval prventivně i sousední obývaný dům a zjistil, že i jemu hrozí havárie.

Město se podle Vonky o Červeňákovi postará přesto, že bydlí v soukromém objektu, a je tedy povinností jeho majitele zajistit obyvatelům náhradní ubytování.

Vojtěch Gaži, který dům v části Předlice od města počátkem letošního roku koupil, se na radnici totiž obrátil s tím, že zajištění noclehů pro 47 lidí je nad jeho finanční možnosti.

"Není důležité, že nemovitosti nepatří městu. Stejně jako o povodních se o lidi v nouzi postaráme i nyní," zdůraznil Vonka.

Dostanou postele, spacáky a stravu

Radnice už včera začala vybavovat tělocvičnu v Předlicích na přechodné bydlení sedmi rodin. "Zajistili jsme jim postele, spací pytle a stravu," doplnil starosta s tím, že denně dostane každý z nájemníků evakuovaného domu jídlo v hodnotě 200 korun.

"Hodně jsme jejich situaci zvažovali, především to, jaké důsledky by to mělo, kdybychom nepomohli. Navíc mezi vystěhovanými je hodně dětí. Budou tam nejdéle 14 dnů," vysvětlil  starosta Vonka.

Červeňákovi se včera kvůli své současné situaci obrátili na svoji advokátku Kláru Veselou-Samkovou. "Řekla jsem jim, že není jiná možnost, než to těch čtrnáct dnů v tělocvičně vydržet," řekla včera Právu právnička.

Ta se včera kvůli svým klientům telefonicky obrátila přímo na ústeckého primátora Petra Gandaloviče. "Snažila jsem se získat od něj odpověď na otázku, co bude s Červeňákovými dál. Uvedl, že se jim budou snažit pomoci, ovšem jak, to mi neřekl," sdělila Právu Veselá-Samková.

Demolice přijde na milión

Také obyvatelé zříceného domu, kteří museli být evakuováni, již bydlí v náhradních bytech.

"Dvě rodiny, které musely objekt opustit, již bydlí v náhradních bytech, dnes si za pomoci naší radnice vybírají nábytek," informoval včera Právo Vonka.

"Příčinou havárie se stala vlhkost pronikající do suterénních prostor, ale také chybějící část středního nosného pilíře," řekl statik.

Kvůli tomu podala radnice trestní oznámení na neznámého pachatele. V úterý byl na tento objekt vydán demoliční výměr. "Demolice přijde městskou pokladnu na milión korun," sdělil  mluvčí ústeckého magistrátu Milan Knotek.

Město objekt původně chtělo prodat právě romské rodině Červeňákových v rámci mimosoudního urovnání sporu. Červeňákovi již několik let soudně požadují, aby jim město vrátilo byty, z nichž v roce 1993 odešli na Slovensko. Současně požadují osm milionů korun odškodného.

Vonka dnes řekl, že radnice pověřila správce městských bytů v ústecké části Předlice, kde bydlí převážně Romové, aby se statikem prověřili stav domů. Je jich asi 20.