V naději, že se k nim připojí nějaký koaliční odpadlík. I stalo se, že vytipovaný odpadlík vládu de facto podržel a naopak z žuly ODS odloupla se jedna poslanecká štěpina. Poslanec Kott dal přednost několika škopíčkům piva před plněním své stranické povinnosti.

Ponížení poslaneckého klubu ODS však nebyl konec. Připomínal křižáky před bitvou s husity u Ústí nad Labem. Husité před krvavou řeží protivníkovi údajně nabídli dohodu, že vítěz bude šetřit poražené. Křižáci však vyhlásili nulovou toleranci. A tak to polní vojska pomlátila všechno. Tak ošklivě samozřejmě klub ODS ve Sněmovně nedopadl. Po vyhlášení té nejnulovější tolerance, obsahující zejména zákaz párování svých poslanců s poslanci koaličními, musela se totiž ODS s poníženou suplikou obrátit na koalici s prosbou - o vypárování svého nachmeleného bojovníka. ČSSD se bohužel zachovala malodušně, navíc nedocenila sladkost okamžiku. Noblesní gesto učinila až US-DEU a jednoho svého poslance stáhla z hlasování. Budiž jí za to dík, česká Sněmovna není přece bitevní pole a hlasování není krvavá řež. A možná to bude mít i výchovný efekt. Vždyť už husité tvrdili, že trýzeň napomáhá rozmyslu.

Poslanec Tlustý, předseda klubu ODS, tvrdí, že kolega Kott byl tak opilý, že nemohl hlasovat. Poslanec Kott ale tvrdí, že se hlasování vyhnul záměrně. Že nechtěl zvednout ruku proti několika reformním zákonům, které považuje za dosti rozumné a pravicové. Asi je to krášlení vlastní opilosti, ale - co když na tom něco je? Měli skutečně všichni poslanci ODS důvod hlasovat třeba proti zákonu, snižujícímu daně firmám? Vždyť snižování daní je jejich modlitba před spaním. Nebyl to pouhý justament? Nehlasovali ve stavu zastrašení a bázně před svými pastýři? Nevzkříslo snad v některých modrých ovečkách podezření, že ne všechno je tak, jak "Kreml" poslaneckého klubu ODS tvrdí, a nepovzbudil poslance Kotta k samostatnosti alkohol? Síla bratrské pomoci, které se Kottovi nyní od ODS dostává, možná více míří na ostatní ovečky než na berana, odběhlého už ze stáda. S nulovou tolerancí a žulovou jednotou může být prostě kříž.

PRÁVO 1. října