Poté, co Kotta vyzval ke složení mandátu poslanecký klub ODS [celá zpráva], se proti momentálně nejsledovanějšímu poslanci Sněmovny postavila i jeho mateřská stranická buňka v Doksech. Kott sám však, jak se vyjádřil v rozhovoru pro Právo, opustit Sněmovnu nehodlá. Vyobcovaný z klubu ODS chce zůstat nezařazený [celá zpráva].

Ve Sněmovně už se spekuluje, zda by se osamocený Kott v klíčových hlasování o reformě přiklonil k vládní koalici, která se nemůže spolehnout na hlas Josefa Hojdara, který opustil poslanecký klub ČSSD. Padají i úvahy o námluvách dvou menších stran vládní koalice směrem k opuštěnému Kottovi. 

Bránit se Kottovu hlasu nebudeme, zní z ČSSD

Případné využití hlasu poslance Petra Kotta (ODS) ve prospěch vládní koalice bylo sice neoficiálním, zato frekventovaným tématem úterního jednání poslanců ČSSD. Kotta chce ze svých řad kvůli jeho páteční opilosti vyloučit ODS.

"Kdyby se vyjádřil pro reformu veřejných financí a spolupracoval s klubem soc. dem., proč bychom se tomu vyhýbali," řekl v kuloárech novinářům jeden z poslanců ČSSD. Další dodal: "Špinavá práce je v této chvíli na našich koaličních partnerech."

Škromach potěšen problémem ODS

Premiér Vladimír Špidla na otázku Práva ke Kottovi pouze uvedl: "Já opravdu nevím. Spekulace se rojí, spekulace nemá smysl komentovat." Ministr práce a místopředseda soc. dem. Zdeněk Škromach Právu řekl, že záleží na Kottově pozici. "Samozřejmě jakýkoli rozkol uvnitř ODS vnímáme z tohoto hlediska pozitivně. Pokud jde o případnou budoucnost, je možná orientace na US-DEU nebo na lidovce, určitě ne na soc. dem.," podotkl Škromach ke Kottovi.

Šéf poslanců ČSSD Petr Ibl na dotaz Práva uvedl, že do doby, než přestane být Kott členem ODS, je cokoli předčasné. "Pokud by nebyl členem ODS a klubu, pak každý hlas je dobrý a pak mohou jednat všechny politické strany, aby získaly jeho hlas coby nezávislého poslance. Domnívám se, že pokud by i vystoupil z ODS a zůstal poslancem, nebude chtít hned vstupovat do jiné politické strany," dodal Ibl.

Předseda poslanců ODS Vlastimil Tlustý tvrdí, že se nyní Kott stal nedůvěryhodnou osobou. "ODS se po pátku na 58. hlas spolehnout nemůže. S úžasem v médiích čteme, že přicházejí z vládních kruhů nabídky směrem k poslanci Kottovi, že mají o takovou posilu zájem," poznamenal Tlustý.

Nahradí Kott hlas Hojdara?

Kdyby se Kott držel svého nynějšího vysvětlení, mohl by koalici pomoci, pokud by prezident Klaus vrátil některé reformní zákony. Poslanec Josef Hojdar ze soc. dem. dal totiž najevo, že má vůči některým předlohám výhrady. Kott by ale mohl místo Hojdara zajistit 101. hlas nutný pro přehlasování případného veta.

Šéfové frakcí KDU-ČSL a US-DEU nepředpokládají, že by se jejich kluby snažily Kotta získat do svých řad. "Abych se přiznal, do minulého pátku jsem o existenci poslance Kotta ani nevěděl," řekl Právu předseda poslanců US-DEU Karel Kühnl. Dodal, že o přitáhnutí poslance Kotta do klubu se ještě nediskutovalo a podle jeho slov asi ani nebude.

Ani podle šéfa lidoveckých poslanců Jaromíra Talíře o tom v klubu nepřemýšleli. "Pochybuji, že bychom se s panem Kottem názorově v klubu sešli," podotkl Talíř. Dodal, že od Kotta se pokus o kontakt neobjevil.