Navíc proti soupeři tak nicotnému, jakým byl hejtman Petr Bendl. Za fráze, které se z předsedy Sněmovny sypaly, by se snad styděl i onen obecní písař, autor vyhlášky "zákaz chození po brlení u obecního stavení". Lubomír Zaorálek mlčel dlouho předlouho. Kdyby mlčel nadále, mohl být i filozofem.

V době nových dírek do opasků, které nám, málo platné, úsporná finanční reforma vyrazí, jsou otázky zdvojených náhrad za dopravu pro poslance a jejich požitky v nemoci otázkami politicky výbušnými. Lubomír Zaorálek se s nimi vyrovnal nedůstojným tlachem: sáhneme na ně hned, jak se dohodneme s ostatními sněmovními kluby. Panenko skákavá, a to bude kdy? Bude výbor, bude podvýbor, bude se hledat konsensus. Ten se nejspíše najde v tom, že to je hloupý populistický požadavek - a bude po problému.

Měřeno velikostí balíku peněz je to problém skutečně okrajový. Má to však jeden háček a jeden hák. Háček: někteří poslanci dobře slyší i na titěrné zvýšení svých požitků, viz nedávný pokus zvýšit si platy o půl druhé tisícovky. Že by na snížení požitků reagovali okamžitým souhlasným mručením? Důležitější je však onen hák. Reforma výrazně snižuje velikost nemocenské, vyplácené první tři dny nemoci. Ovšem těm "dole". Poslanecká nemocenská však zůstává stejná: plný měsíční plat! Opravdu nejde o velikost úspor. O netaktnost, nevkus, nedostatek studu a solidarity, o mocenskou aroganci běží! Vy dole sušte hubu, my ve Sněmovně si dáme panáka na vaše zdraví. Z vašich daní samozřejmě.

Povedení zaměstnanci nás, daňových poplatníků! Kdo má k dispozici služební auto, neštítí se brát ještě finanční náhrady za dopravu. To už smrdí zlodějnou, ať to kroutím, jak to kroutím. Vyžaduje-li na nás reforma uskrovňování, neměli její koaliční tvůrci zapomenout na starou pravdu: že schody se myjí odshora, že ti nahoře budou příkladem. Na to koalice, především však její sociálnědemokratická část, zapomněla. Body takto ztracené se těžko dobývají zpět, navíc Zaorálkovou reakcí na tento problém vzniká dojem, že zase tak o moc nejde. Ale ono jde o moc.

PRÁVO 30. září 2003