„Tento návrh nepodpoříme, protože se domníváme, že tato řecká metoda by v současnosti neměla příliš šanci projít u Ústavního soudu,“ sdělil Novinkám předseda strany Jiří Čunek.

Vláda opírá svůj návrh o tzv. řecký systém, který v prvním skrutiniu rozděluje mandáty v krajích, srovnatelných podle počtu obyvatel. Ve druhém se pak rozdělují neobsazené mandáty, které připadnou vítězi voleb. Tento bonus podle propočtů vlády obvykle dosahuje přibližně desítky mandátů.

KDU-ČSL bude hledat spravedlivější systém

Podle lidoveckých představ je potřeba diskutovat o skutečně spravedlivém volebním systému, který by v rámci koaliční dohody vyjadřoval skutečně uzavřené dohody.

"Chceme, aby bonus pro vítěze byl v počtu do tří mandátů. Pokud má být dodržen princip spravedlivého a rovného vážení mandátů, nemůže to být počet vyšší," řekl nedávno šéf lidoveckého sněmovního klubu Pavel Severa.

Že může být bonus pro vítěze příliš vysoký, potvrdil i politolog Tomáš Lebeda. Podle něj už se v tomto případě nejedná o poměrný volební systém, s čímž se pojí riziko nesouladu s Ústavou.