Je dobře, že koaliční poslanci vládní návrhy podrželi. Proč ale to předcházející furóre? Jaká příležitost zviditelnit se jako skuteční "přátelé lidu". Strážci (nereálných) volebních slibů. Jejich vzkaz voličům: dělali jsme, co jsme mohli, ale ta reforma se všemi nedotaženostmi je prostě nutná. Pravda pravdoucí. Bezkonkurenčním favoritem toho slepičího běhu je ovšem poslanec ČSSD Josef Hojdar. Tolikrát už naznačil, že ruku zvedne, ruku nezvedne, pidluke padluke, že bez polití strojním olejem by se mohl zavařit. Poslanec, nazývaný uhlobaronem, předseda hospodářského výboru Sněmovny, zasedající v Konsolidační agentuře - a taková dojímavá starost o "ty dole"! A spočítá-li si dobře, že jeho hlas vládě chybět nebude, možná i pro něco ruku nezvedne. Bude hrdina. Jak prosté, milý Watsone!

Pro slepice bychom však neměli zapomenout na kohouta. Roztrpčen, že svítá, aniž on by tomu zakokrháním dal povel, přijel z Vysočiny do Prahy, aby zvěstoval svou představu, co by vláda měla a neměla činit. Zdá se, že po sezóně, ale u některých slepic si člověk nemůže být nikdy ničím jistý.

Dnes se ve Sněmovně má hlasovat o důvěře vládě, vyvolané poslanci ODS. Včera ještě valně nezačala rozprava a už povedená taškařice. Poslanec za KSČM Ransdorf: vládě důvěru nedáme, předčasné volby si nepřejeme, vládu předat iluzionistům z týmu Mirka Topolánka nehodláme. Delfská věštkyně by to nemohla říci přesněji: přejdeš-li řeku, zahubíš velikou říši, králi! Ale kterou? Leda že by slova poslance Ransdorfa dešifrovala se takto: vládu KSČM a socanům bez špidlovců! Smysl by to dávalo, ale pán Bůh s námi a zlý pryč!

Pokud Špidlova vláda dnes důvěru obhájí, ODS ztratí více než jedno hlasování. Ztratí na důvěryhodnosti, představí se jako strana bezradná a bezmocná, málo koncepční. A není vyloučeno, že by se nad jejími dnes vysokými preferencemi mohl objevit přízrak někdejší čtyřkoalice. Ta měla před volbami také preferenčně znamenitě našlápnuto. ODS se jistě jako čtyřka nerozloží. Ale vysoké preference, zalévané jen prskáním a demonstrovanou bezmocí, mají tendenci vadnout. Leda že by nějaká koaliční slepice klofala v žoldu modrého ptáka.

PRÁVO 26. září