Ačkoli většina poslanců ODS oslovených Právem tvrdí, že Topolánkův obrat či pokusný balónek lze považovat za úvahu odpovědného politika, který musí být připraven na všechny varianty, někteří – zejména Topolánkovi odpůrci – připouštějí opak. Může to podle nich potvrzovat spekulaci, že si premiér připravuje půdu pro svůj případný odchod do Bruselu na post eurokomisaře pro případ, že ODS po krajských a senátních volbách prohraje i červnové volby do europarlamentu.

Poslanec Petr Pleva podle informací Práva při jednání klubu ODS proti předčasným volbám zaprotestoval, avšak stranický šéf ho měl utřít tvrzením, že v Brně, odkud poslanec pochází, volby prohrávají, tak ať mlčí.

Benda: Mirek neutíká

Šéf sněmovního ústavně-právního výboru a Topolánkův příznivec Marek Benda má pro premiérův obrat jednoznačné vysvětlení: ODS se dokázala vzpamatovat z podzimního šoku, její preference rostou, a tudíž se nemusí obávat ani předčasných voleb.

„Mirek je člověk, který si nevytváří úniková dvířka. Takový nikdy nebyl,“ uvedl Benda. Dodal, že v případě předčasných voleb by nejvýhodnější termín mohl být letošní podzim, nicméně je skeptický k tomu, že by se je podařilo vyvolat. Podle něj by na jejich vypsání musela být široká politická dohoda, v každém případě se soc. dem.

Právě na podporu soc. dem. poukázal rebel ODS Jan Schwippel. „Asi něco bude na spekulaci, která se šíří, že pan premiér má zájem o funkci eurokomisaře, na kterou nezbytně potřebuje spolupráci soc. dem. a to jediné, co jí může nabídnout, jsou právě předčasné volby,“ uvedl.

Schwippel tím narážel na to, že příměří s Paroubkovou stranou by Topolánkovi umožnilo v klidu vydržet v bruselské komisi celých pět let i v případě vítězství soc. dem. ve sněmovních volbách nejpozději roku 2010.

Premiér o tom nepřemýšlí

Sám Topolánek dosud spekulaci o jeho odchodu do Bruselu nikdy nepotvrdil, ale také nevyvrátil. „Nad tím nepřemýšlím, já se tím neopájím, já teď mám poměrně dost práce, kterou chci vykovávat nejenom pro lidi v této zemi, ale fakticky dneska pro Evropskou unii, takže musím říci, že si nepřipadám jako nezaměstnaný,“ prohlásil premiér začátkem roku v ČT na otázku, zda nepřemýšlí, že by se stal novým evropským komisařem.

Topolánek by tak vystřídal v křesle Vladimíra Špidlu, jehož mandát, stejně jako celé evropské komise – končí v listopadu. Oba politiky by tak – čistě teoreticky – spojoval stejný osud, že do vysoké funkce byli katapultováni poté, co jejich strany propadly v eurovolbách a premiéři byli dotlačeni k demisi vlády.