„Prosíme vás proto, abyste takto k tomuto opatření přistupovali a využívali jej pouze v případě, kdy to osobní či rodinná situace přímo vyžaduje," vyzval v pondělí Martínek občany k placení poplatků.

Paroubek k tomu v úterý na tiskové konferenci uvedl, že hejtmanovo prohlášení „nebylo vůbec v rozporu s linií ČSSD“. Martínek totiž podle něj nepopřel, že by se mělo pokračovat  v hrazení poplatků za občany v krajských zdravotnických zařízeních.

Lídr ČSSD ale dodal, že hejtmanovo vyjádření bylo neobratné: „Možná, že to vyjádření, které udělal, bylo neobratné. Ale to je tak všechno, s ohledem na to, že udělal dementi a vysvětlení, co mu můžeme vyčítat. Takže to byla chyba v komunikaci a nikoliv v obsahu politiky"

„Pan hejtman udělal chybu, to se stává,“ sdělil pak ještě Paroubek s tím, že to byla první Martínkova chyba za čtyři roky. „Tu chybu vzal zpět během několika desítek minut, nevidím v tom žádnou tragédii,“ uzavřel šéf největší opoziční strany. Paroubek také tvrdil, že dobrovolně poplatky hradí v krajích 1,5 procenta lidí a ne 30 procent, jak podle něj „bájil provládní tisk“.

Hašek se pustil do Filipiové

Šéf Asociace krajů ČR Michal Hašek se pak pustil do Filipiové a jejího náměstka Marka Šnajdra. Ti v pondělí pohrozili pokutami za nevybírání poplatků v krajích. „Pan Šnajdr se možná vžil do troj jediné role prokurátora, soudce i vykonavatele rozsudku, nechci říkat slovo kata,“ reagoval.

„Začínají v podstatě tím, že šikanózně dopředu oznamují teatrálně republice, jak správní řízení dopadnou,“ doplnil. Je přesvědčen, že kraje zákon neporušují, protože poplatky vybírají „náhradním způsobem“.

Od Haška to schytal také premiér Topolánek. Toho obvinil, že s kraji neřeší opatření proti ekonomické krizi, kterou podle něj kraje reálně zažívají. „To nezažívá pan Topolánek v pražských palácích a už vůbec ne na svých cestách napříč Evropou, kde, jak je vidět, si užívá své role šéfa EU,“ uvedl.

Zatímco v uplynulých týdnech ČSSD Topolánka kritizovala, že nezvládá roli šéfa EU, nyní jej pro změnu obvinila, že zanedbává Česko. „Místo toho si tu volá s Putinem, tu s Obamou, zřejmě se mu to líbí, ale nemá už bohužel čas na to, aby komunikoval s českými a moravskými hejtmany,“ posteskl si Hašek.

Klaus to schytal za slova o krizi

Za pondělní výroky ke krizi, například, že „přestane sama“ pak spustil Paroubek palbu kritiky na prezidenta Klause. „Jsou tváří v tvář lidí výpovědí desetitisícům lidí v důsledku nehodné hlavy státu,“ uvedl k výrokům Klause.  Kabinet již poněkolikáté Paroubek obvinil, že otálí s řešením ekonomické krize.

„Pokud bych použil příměr pana prezidenta, pak z neléčené chřipky nechala Topolánkova vláda vyvinout komplikovaný zápal plic,“ sdělil.

Chtějí zakázat privatizaci letiště

Poslanci ČSSD se pak v úterý dohodli na jednání klubu, že tento týden předloží dva návrhy zákonů. První se týká zamezení prodeje Letiště Praha.

"Jsme přesvědčeni, že stát by neměl ztratit vliv na tak klíčovou infrastrukturu, jakou je největší české mezinárodní letiště,“ řekl šéf poslaneckého klubu ČSSD Bohuslav Sobotka.

Druhý návrh zákona je o krajském referendu. „Tak, aby bylo možné konat referenda k jednotlivým závažným otázkám na úrovni krajů,“ vysvětlil Sobotka.