"Ta krize přestane sama," řekl český prezident a ohradil se proti protekcionismu, který se snaží uplatňovat některé země na podporu vlastní ekonomiky. Klaus připomněl, že zásahy státu v údobí krize hrály vždy "miniaturní roli".

Klaus se nechtěl vyjadřovat k nedávnému výroku francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho, který se pozastavil nad tím, že francouzské automobilky vyrábějí auta pro Francouze v ČR. Uvedl však, že vítá přístup české vlády, která takový protekcionismus odmítá.

Nynější problémy světové ekonomiky přirovnal Klaus k ataku chřipky, která bez ohledu na podávané medikamenty bude trvat týden, a je lhostejné, budeme-li tvrdit, že jde o sedm dní.

Český a slovenský prezidentský pár.:. Český a slovenský prezidentský pár.foto: Právo/Michaela Říhová

Prezidenti pochválili vztahy obou zemí a zhodnotili svou spolupráci na prezidentských postech. Ivan Gašparovič ocenil přístup České republiky v době plynové krize, kdy naše země poskytla Slovensku plyn ze svých zásob.

Klaus se novinářům pochlubil jedním eurem, které dostal od slovenského prezidenta. "Dělám tím euru reklamu," prohlásil český prezident s tím, že doufá, že nebude muset tento dar danit. Korunovou minci dostal na oplátku i slovenský prezident.

Prezident Václav Klaus ukazuje euro, které dostal od slovenského kolegy Gašparoviče..: Prezident Václav Klaus ukazuje euro, které dostal od slovenského kolegy Gašparoviče.foto: Právo/Michaela Říhová