"Jestli ten radar bude postavený za dva tři roky nebo za šest let, to tak strašně důležité není. Důležité je, abychom se prokázali jako spojenci, na které je spolehnutí, a aby všechny ty vedlejší smlouvy začaly platit,“ řekl ministr s poukazem na ujednání o vědecko-technické spolupráci.

"Sjednali jsme velmi dobré smlouvy, které nám ostatní (partneři USA) závidí,“ řekl ministr s tím, že otvírají dveře do nepočetného klubu zemí, s nimiž USA preferenčně spolupracují ve sféře špičkových technologií.

Kdyby nynější smlouvy českou Sněmovnou neprošly, mohly by USA podle Schwarzenberga chtít dokumenty projednat znovu a podle jeho přesvědčení už by na takové ústupky nešly, jako když se loni v původním harmonogramu dostaly do časové tísně.

Clintonovou zná ještě jako první dámu USA

Ministr bude v úterý jednat s americkou ministryní Hillary Clintonovou. Zná ji z jejích předchozích návštěv Prahy jako první dámu USA, řekl. "Nikdy jsem s ní zatím nejednal,“ dodal.

Na otázku Práva řekl, že nemá předjednaný okruh témat a hodlá sondovat postoje USA jak ke štítu, tak k nové strategii v Afghánistánu, k energetické bezpečnosti, k Íránu, Blízkému východu a dalším otázkám.

Bývalý velitel NATO a poradce amerického prezidenta Baracka Obamy pro národní bezpečnost James Jones ministrovi v sobotu na bezpečnostní konferenci v Mnichově řekl, že nová administrativa posoudí svou zahraniční politiku do 60 dní. Schwarzenberg soudí, že do dubnového summitu NATO bude mít prezident Barack Obama jasno ve většině otázek, i když ne nezbytně v raketové obraně.

Zajatce na Guantánamu považuje za americký problém

Český ministr na otázku o možné americké žádosti ČR přijmout část zajatců z věznice na Guantánamu, kterou prezident Barack Obama rozhodl do roka zrušit , poznamenal, že vyčká zdůvodnění.

"Můj postoj v zásadě zůstává: když si někoho pochytáte, tak se o ně postarejte. To už jsem řekl několikrát a nechci se příliš často opakovat. U nás není takový pragmatický přístup, že někoho mohu někde zadržovat,“ řekl ministr.

Podezřelé osoby jsou podle jeho slov buď obviněny, souzeny a jdou do vězení tam, kde byly odsouzeny, nebo jsou zproštěny a měly by být svobodnými lidmi.