Manifestace nazvané Postavme se ke knihovně čelem se zúčastnilo nejméně tisíc občanů. Akci podpořila řada znamých osobností: textař Michal Horáček, režiséři Jan svěrák a Olga Sommerová, herečka Aňa Geislerová  a další.

Jako první promluvil k lidem ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg (SZ). Řekl, že příznivci knihovny by se neměli nechat zastrašit. Praha podle něj není "konzerva" a knihovnu si zaslouží. Akce se zúčastnili také další "zelení" ministři pro lidská práva a školství Michael Kocáb a Ondřej Liška.

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg :. Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg foto: Právo/Petr Hloušek

Řečníci k shromážděným hovořili z malého improvizovaného pódia u sochy Jana Husa. Velké pódium organizátorům magistrát postavit nepovolil, odůvodnil to bezpečností.

Boj s "chobotnicí" odstartoval Klaus

Kaplický, který je široké veřejnosti v Česku znám právě především díky návrhu nové budovy Národní knihovny, zemřel ve středu 14. ledna. Návrh lidově označovaný jako chobotnice zvítězil v březnu 2007 v architektonické soutěži, projekt ale nebyl realizován. Zkritizoval ho prezident Václav Klaus a následně se od ní odvrátili i pražští politici v čele s primátorem Pavlem Bémem.

:.Vizualizace Kaplického blobu na Letné

 "Podobně jako protijaderní aktivisté u Temelína jsem ochoten přivazovat se vlastním tělem a bránit, aby Národní knihovna v takové podobě na Letné byla," řekl před necelými dvěma roky prezident. Na to nyní demonstranti reagují transparentem "Chobotnice na Hrad a Klaus na bagr".

Demonstrace na podporu projektu Jana Kaplického:. Demonstranti si vzali na mušku prezidenta Václava Klausefoto: Právo/Petr Hloušek

 Podle iniciativy stavbě nebrání právní nebo formální překážky, nýbrž politická vůle. Na podporu projektu vzniká také veřejná sbírka, kterou organizuje Nadační fond pro knihovnu.