Podle armádních regulí každý, kdo odejde z armády nejméně po patnácti letech a nebyl vyhozen, získá odchodné až šestinásobek hrubého platu. U generálů tak může odchodné dosahovat až 200 tisíc korun. Následně jim náleží výsluhový příspěvek, který dostává voják až do doby, než získá nárok na starobní důchod. Podle informovaného zdroje z armády takovéto výslužné po dvaceti letech služby, kterými mnozí generálové prošli, může činit až 70 procent průměrného platu z minulého roku, což může dělat až 30 tisíc měsíčně.

Generál Lupuljev známý z Iráku

Například generál Dušan Lupuljev, jenž proslavil své jméno jako velitel českých chemiků v poslední válce v Iráku, odchází z armády, ale pro resort obrany bude zřejmě pracovat nadále. Právu to ve středu řekl tiskový mluvčí ministra obrany Ladislav Šticha: "Lupuljev odchází z armády. Nebude již vojákem v uniformě, ale zůstává v resortu." Dodal, že Lupuljev bude pracovat pro ministra a bude mít na starosti specializované síly. Také šéf letectva Jan Vachek, který skončí 31. prosince, by mohl odejít na ministerstvo obrany a zde pracovat jako civilní zaměstnanec.

Ministr obrany Miroslav Kostelka mu takovou nabídku dal, a jak uvedl, doufá, že ji Vachek přijme. Vachek Právu řekl: "Zatím jsem ještě velitel letectva a ještě nevím. Rozhodnu se tak na konci října." Dodal, že nabídku od ministra dostal. Kdyby Lupuljev či Vachek odešli na ministerstvo obrany, nebyli by jediní, kdo by brali dvojí plat. Náměstek Jan Váňa a dokonce ministr obrany byli před příchodem na ministerstvo vojáci. Kostelka byl generál a Váňa podplukovník.

Jediní v NATO

Podle analytika Jana Eichlera, který pracuje v Ústavu mezinárodních vztahů, je česká armáda jedinou z evropských zemí Severoatlantické aliance, kde odchod z armády je tak lukrativní. "V evropských armádách NATO je to tak, že voják má nárok na výsluhový příspěvek, ale v plném rozsahu jenom potud, pokud jde do soukromého prostoru. Pokud odchází do státního sektoru, nesmí jeho výsluhový příspěvek a nový plat přesáhnout plat který měl, když opouštěl armádu," řekl Právu Eichler. Dodal, že pokud má bývalý voják na novém místě ve státní sféře menší plat než měl, tak se mu srovnává do výše jeho původního platu z peněz na výsluhový příspěvek.