S návrhem přichází Škromach ve chvíli, kdy Špidlova vláda připravuje občany na to, že se jim od příštího roku sníží nemocenská, zaměstnanci státu dostanou přidáno jen symbolicky a že změny daní povedou ke zdražení některých služeb a zboží. "Délka pracovní doby ve všech pracovních poměrech zaměstnance nesmí ve svém souhrnu přesáhnout 40 hodin týdně," zní přesný návrh změny, kterým chce Škromach náš zákoník práce harmonizovat s předpisy v Evropské unii.

:. ANKETA
Kolik vedlejších pracovních poměrů máte vedle vaší hlavní práce? Hlasujte na konci článku.

Důsledkem by v případě schválení návrhu bylo, že ti, kteří dnes pracují na plný úvazek, už si legálně nebudou moci přivydělat ani korunu nebo budou nuceni zkrátit si hlavní pracovní úvazek, aby mohli přijmout ještě "vedlejšák". Návrh, který je nyní v připomínkovém řízení, se podařilo Právu získat.

Stále více lidí se na další příjmy spoléhá

Problém je ovšem v tom, že stále větší procento občanů České republiky na vedlejší příjem spoléhá. V závěru loňského roku mělo například druhé zaměstnání 121 800 osob, což bylo o 14 tisíc více než v roce 2001. Lidi k shánění více zaměstnání vede především potřeba zvýšit si příjem nebo nutnost zaplatit půjčky. Vždyť na průměrnou mzdu, která je v současnosti přes 17 tisíc korun, nedosáhne celých 60 procent zaměstnanců. Tento statistický údaj uvádí právě Škromachovo ministerstvo práce.

"Chce to po nás Evropská unie. Evropa nechce přepracované zaměstnance. Chce, aby lidé odpočívali," řekla Právu Škromachova mluvčí Kateřina Prejdová. Dodala, že návrh je ve stadiu připomínek, takže vše se může ještě změnit. "Nedá se proto říci, zda toto opatření bude v novele zákoníku práce mít nakonec navrhovanou podobu." Podle zdůvodnění v textu návrhu, má opatření zároveň vést k větší bezpečnosti a ochraně zdraví při práci.

Důchodci a rodiče ano, zaměstnanci ne

Na jedné straně chce Škromach omezit možnost přivýdělku pro zaměstnance, ale na druhé straně chce umožnit přivýdělek pracujícím důchodcům a rodičům malých dětí. V rámci reformy veřejných financí přichází ministr s návrhem umožnit, aby si k důchodu a sociálním dávkám mohli tito lidé přivydělat neomezené množství peněz. Návrh novely zákoníku práce kritizují odbory. "Tohle se nedá vůbec přijmout. A je tam víc nesmyslů," prohlásil pro Právo místopředseda Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil.

Mezi "nesmysly" zařadil Zavadil například opatření, které připouští, aby se pracovní doba rozložila do více pracovních úvazků: "Například v jednom případě bude mít ten zaměstnanec 20hodinový úvazek, ve druhém patnáctihodinový a ve třetím pětihodinový pracovní úvazek. Dohromady bude mít čtyřicet hodin. Ale problém nastane s přesčasy. Ty mu totiž bude moci nařídit zaměstnavatel ve všech těchto třech případech. Takže by se mohlo stát, že zatímco dnes je možné nařídit maximálně 150 hodin přesčasů, napříště by ten člověk musel odpracovat 450 hodin přesčasů."

Opatření by vedlo k rozvoji zaměstnávání na černo

Zavadil navíc zdůraznil, že toto opatření by vedlo k ještě většímu rozvoji zaměstnávání "na černo", proti kterému chce vláda bojovat. "Český člověk by si to stejně nějak vymyslel. A neumím si představit, jak by se tomu čelilo. Asi dost těžko," dodal Zavadil s tím, že i přesto, že se jedná o harmonizační novelu s právem EU, "musí se najít jiné řešení". Jaké, o tom se podle něj bude ještě jednat. Návrh neobsahuje sankce za překročení stanoveného limitu pracovních hodin. Je v něm pouze poznámka, že smlouva, kterou by se úhrnná 40hodinová pracovní doba překročila, by se považovala za neplatnou.