Ortopéd docent Václav Štědrý byl zavražděn letos v březnu, když vycházel ze svého domu. Zastřelil ho pacient z Písku, který nebyl spokojen s léčbou. Sám si pak vzal život. Nemocnice navrhla uznat vraždu jako pracovní úraz. "Protože šlo o pracovní úraz tak rodině bylo z pojistky nemocnice vyplaceno jednorázové odškodné 210 tisíci korun, které vyplývá ze zákona," řekl Právu doktor Jan Mach, který zastupuje nemocnici.

Výše renty pak má být stanovena tak, aby spolu se sirotčím a vdovským důchodem zabezpečila rodinu do doby, než děti budou schopny se samy živit a vdově do doby, než by zemřelý manžel dosáhl 65 let, tedy přibližně 14 let. "Renta by měla být v podstatě rozdíl mezi výší dávek sirotčího a vdovského důchodu a tím, co by jim otec poskytoval," řekl Mach. Rath:

Pomohla i komora

"Každý pracovník, který je poškozen nebo dokonce zavražděn v souvislosti s výkonem svého povolání by měl být, nebo jeho rodina, podpořeni ze strany zaměstnavatele," řekl Právu týž den prezident České lékařské komory David Rath. Informoval, že komora rodinu zavražděného lékaře podpořila částkou 50 000 korun. "Rozhodně jsme také pro vyplácení měsíční renty. Vždyť rodina na příjmu lékaře byla plně závislá. Věřím, že jednání budou úspěšná," uvedl Rath.

Právník Mach upozornil, že v případě útoku na soukromého lékaře, jako tomu bylo například při napadení mačetou psychiatra Karla Hynka je tomu jinak.. "V těchto případech nemůže jít o pracovní úraz protože není zaměstnavatel, který by ho uznal, a vše se řeší v rámci pojistky, kterou má nebo nemá daný lékař uzavřenu." Protože se množí útoky na lékaře, lékařská komora uvažuje o zřízení nadace, která by postiženým rodinám pomáhala.