Novák však podezření z korupce odmítá. O vydání či nevydání senátora rozhodne horní komora na své schůzi, která začíná 29. října. "Pro vydání byli zástupci všech stran, kromě občanských demokratů, kteří se zdrželi," řekl po jednání výboru jeho předseda Jan Hadrava (US). Podle něj většina seznala, že tato kauza nesouvisí s výkonem Novákova mandátu.

S tím souhlasil i Richard Falbr (ČSSD). Jak řekl, na vypracování spisu se podílely rakouská a německá policie i Interpol a on sám podezření považuje za vážné. "Pro pana Nováka je nepochybně lepší, když bude vydán k trestnímu stíhání než kdyby byl souhlas odepřen a trestní stíhání bylo navždy vyloučeno," dodal. Pro Jaroslava Doubravu (KSČM) bylo velkým zklamáním, že sám Novák nepožádal výbor o vydání, jak to avizoval.

Novák: Policie nadělala mnoho chyb

Zdeněk Bárta (za KDU-ČSL) soudí, že Novák by se měl podrobit stejnému režimu, jako každý jiný občan podezřelý z trestného činu. Naopak Daniela Filipiová (ODS) je přesvědčena, že ve spisu je mnoho "odporujících si faktů", například dvě shodné faktury, ale s odlišnou částkou. Podle ní to vypadá, že za kauzou je politika. Policie nadělala moc chyb, tvrdí Novák "Spis vykazuje hodně nedostatků," řekl na dotaz Práva Novák. Podle něj se například policie neptala, kdo peníze zaslal na účet jeho manželky, s níž podniká.

"Ty peníze máme od firmy Intercontractor, se kterou dlouhodobě spolupracujeme a děláme obchody ve stovkách miliónů korun," prohlásil Alexandr Novák. Zároveň dodal, že zmíněných 43 miliónů bylo určeno na výstavbu čerpací stanice a nešlo o provizi. Tu vyplatila německá firma VNG - jako kupec akcií - svému zprostředkovateli Export-Import Schmel ve výši zhruba 34 miliónů korun. Podle svých slov dospěl také senátor k závěru, že většina členů výboru se vůbec do čtyřsetstránkového spisu nepodívala.

Podnikatel brání senátora

"Zatím je velká politika, mám čisté svědomí," řekl na dotaz Práva. V dopise imunitnímu výboru, který má Právo k dispozici, senátor uvádí, že tato kauza, která se táhne od roku 1999, se pravidelně oživuje před komunálními a senátními volbami a že v jejím pozadí stojí bývalí zastupitelé ČSSD. "Z výsledků do současné doby vedeného šetření nelze jednoznačně určit, k jaké trestné činnosti došlo a na území kterého státu a k čí škodě byla spáchána..." citoval Novák v dopise z policejního záznamu z letošního března.

Na obranu Nováka se postavil podnikatel Peter Schmel, který imunitnímu výboru písemně sdělil, že ho o prázdninách navštívil bývalý chomutovský zastupitel Jaroslav Říha a požadoval na něm, aby vypovídal proti Novákovi. "Snažil se mi nabízet i peníze, když pomohu pana Nováka usvědčit," napsal. Říha byl vyloučen z ČSSD za machinace s pořadím na kandidátkách při posledních komunálních volbách. Schmel medializovanou kauzu považuje za "nehorázný politický útok" nejen na senátora, ale i na něj, s cílem zdiskreditovat ho.