Senát tak schválil vyslání vojáků dokonce ústavní většinou. Hlasovalo pro něj i šest senátorů z klubu ČSSD. Senát ho nejprve podpořil 48 hlasy, několik senátorů ale hlasování zpochybnilo, a tak se muselo opakovat. Konečný výsledek tedy zněl 49 hlasů pro.

Ministerstvo obrany po loňském neúspěchu návrh přepracovalo a plánované počty vojáků, především v Afghánistánu, snížilo. Sociální demokraté se svým hlasem pro mise dosud spojovali zrušení poplatků ve zdravotnictví.

Vedení ČSSD ale v polovině ledna oznámilo, že své poslance při únorovém hlasování o osudu vojáků v cizině nebude omezovat. Na zrušení poplatků však Lidový dům trvá stále.

Ministryně obrany Vlasta Parkanová (KDU-ČSL) ve středu před senátory prohlásila, že rozsah vojenské účasti činí z ČR plnohodnotného a respektovaného partnera ostatních členských zemí NATO.

Sněmovna bude o misích jednat od příštího týdne

Sněmovna se bude návrhem zabývat na schůzi, která začne příští týden. Pokud by parlament návrh neschválil, museli by se vojáci začít stahovat.

V rámci mise ISAF by mělo do Afghánistánu odjet 480 vojáků, z toho maximálně 275 v rekonstrukčním týmu v provincii Lógar a dalších 80 vojáků bude pracovat na ochraně holanských vojáků v provincii Uruzgán.

Nezávisle na misi ISAF by mělo v zemi pobývat nejvýše 100 vojáků v rámci mise Trvalá svoboda.

Senátoři schválili už loni i původní návrh, který nepočítal s omezením počtu vojáků, ale opoziční ČSSD právě tím podmínila svou podporu.

Jednání vlády minulý týden se účastnil i prezident Václav Klaus. Prezident tehdy oznámil, že pro návrh se rýsuje i podpora ve Sněmovně. "Jsem za to rád, ale myslím si, že k dohodě mohlo dojít mnohem dříve," řekl Klaus.