"Plánujeme spolu s našimi kolegy na Vinohradech studii asi na 40 pacientech, kteří by měli být léčeni tímto způsobem v příštím roce. Kdyby někdo ale takovou léčbu potřeboval hned, jsme schopni spolu s našimi hematology ji zajistit," uvedl doktor Horák.

Dodal, že léčba kmenovými buňkami je ve světě nová a je s ní velmi málo zkušeností. Česká republika je jednou z prvních zemí, kde s ní lékaři začali.

"Kmenové buňky získané z kostní dřeně pacienta aplikované do místa poškození srdce jsou pak schopné vyvinout se v nové srdeční buňky," řekl Horák. "Pokud se potvrdí naděje vkládané do této metody, může to být začátek nové éry v medicíně, která přechází od odstraňování následků proběhlého poškození k regeneraci nových živých tkání a eventuálně orgánů. To je skutečná revoluce."

Operace srdce bez celkové anestezie

Ve stejné nemocnici jsou světovými průkopníky i další metody a to operací na otevřeném srdci bez celkové anestezie a bez napojení na mimotělní oběh.

"Pacienta píchneme do zad a on necítí bolest. Není to anestezie v pravém slova smyslu, pouze lokální umrtvení," sdělil Právu doktor Martin Stříteský, přednosta kliniky anesteziologie a resuscitace VFN. Pacient spí a i během operce ho mohou kdykoli vzbudit a mluvit s ním.

Když před lety s touto metodou začínali a byli v tom první na světě, poslali své poznatky do prestižního amerického lékařského časopisu. Za dva měsíce se jim příspěvek vrátil s tím, že "taková operace není možná."

"Dnes už takových operací máme za sebou stovky, dělají ji i některá další pracoviště v ČR a začíná se rozmáhat i ve světě," uvedl Stříteský.

Vysvětlil, že hlavní její přínos je pro pacienta, který tři dny po operaci srdce bude moc už jít domů a dokonce tři minuty po skončení zákroku je schopen zavolat nejbližším, že zákrok má za sebou.

"Nová metoda umožňuje vrátit pacienta po operaci dříve do běžného života. Dřív začne chodit, rehabilitovat a dříve odchází domů. Odpadá spousta komplikací už tím, že nemusí být napojen na ventilátor, není ohrožen infekcí atd. Je to pro něj přirozenější cesta operace," uvedl Stříteský. Dodal, že všechny pacienty ale není možné tímto způsobem operovat.