Čunek řekl, že "netušil, jak pitoreskně může být někdy řízen tento stát a hlavně kým je ovládán." Zároveň však dodal, že je přesvědčen o tom, že je možné tento stav změnit. Šéf lidovců věří, že se na této změně bude i nadále podílet a proti nepravostem bojovat.

Čunek řekl, že do řízení státu, ministerstev i obcí zasahuje množství externích vlivů, "které toto řízení chtějí nabourat". Vlivy pojmenoval jako lobbistické skupiny. Dva roky působení ve vládě označil za těžké, ale nikoliv marné.

"Tiskovou konferenci jsem udělal rád a bez hořkosti," uvedl Jiří Čunek na úvod svého posledního setkání s novináři v pozici ministra pro místní rozvoj a vicepremiéra. Neopomněl zdůraznit, že o svých "odchodech i příchodech na ministerstvo vždy rozhodl sám“.

Lidovecký předseda také řekl, že si sám vybral i svého nástupce Cyrila Svobodu a v poslední době s ním konzultoval všechna zásadní rozhodnutí, která by do budoucna mohla ovlivnit chod ministerstva.

Na monitorovací systém bude nový tendr

Na tiskové konferenci Čunek mimo jiné oznámil, že se mu podařilo v Evropském parlamentu prosadit návrh na zvýšení zálohových plateb ze strany EU ze dvou na čtyři procenta.

Ministr se vrátil i k medializované kauze monitorovacího systému peněz, které do ČR proudí z unijních fondů. Systém bude i dalších osm až 18 měsíců provozovat firma S&T. Původně kvůli problémům se smlouvami hrozilo, že systém, bez něhož nelze čerpat peníze z fondů EU, nebude mít kdo spravovat.

Ministerstvo současný systém pořídilo v roce 2001 bez řádně vypsaného tendru. Úřadu se tím uzavřela možnost financovat systém z evropských dotací. Nový systém by měl situaci napravit.

Doposud stát za provoz systému zaplatil 210 miliónů korun a na dalších 140 miliónů přišly doprovodné systémy. Nové výběrové řízení by mělo proběhnout v prvním čtvrtletí letošního roku.