Zeman promluví k podnikatelům a novinářům, ale tou hlavní cílovou skupinou, ke které se bude nutně obracet, jsou poslanci ČSSD. Především ta část z nich, jež slibovala zevnitř pohřbít Vladimíra Špidlu a jeho reformu veřejných financí. Jak se zdá, zástupy věrných mu řídnou, a stejně tak vyprchává sláva včerejších triumfů, jakož i víra ve vůdce, který vytyčí směr, zvolí taktiku a neomylně kráčí k cíli.

Epizoda ze Šloufových narozenin, kde se pohádal Bimbo Zeman s Bimbem Dostálem, je charakteristická pro současný vztah mezi expremiérem a "vzbouřenci" v poslaneckém klubu. Ministr kultury není jediný, kdo začíná být znechucen knížecími radami z Vysočiny od někoho, kdo nemusí pít hořký lektvar každodenní politiky. Nezbylo ani stopy po odhodlaném Škromachovi, co každou chvíli předpovídal pád Špidlovy vlády a jehož řidič pendloval mezi ministerstvem a Zemanovou chalupou.

Ramena poklesla přechodně odbojnému poslanci Šplíchalovi, Kužvart zjemňuje své výroky, jak se tak hodinu po hodině blíží hlasování, Hojdarovi skončilo jeho "15 minut slávy" a už jen setrvačně kličkuje. Vzpomínka na zemanovské časy může sice leckoho z nich hřát u srdce, ale položit kvůli "našemu Milošovi" vládu a riskovat poslanecké křeslo? To už se v hlavách nespokojenců začínají rozsvěcet kontrolky.

Projevem na Žofíně se asi Zeman pokusí sesbírat v poslední době ztracené body. Přišel o ně nejen Špidlovým zarputilým tahem na branku; také se mu se zpožděným efektem vrací zpackaná volba prezidenta.Tou definitivně ztratil aureolu úspěšného vůdce. I kdyby donekonečna svaloval vinu za tehdejší debakl na zrádce v sociální demokracii, pravdou je, že si na prohru zadělal špatně zvolenou vlastní taktikou.

Ačkoli potřeboval podporu všech sociálních demokratů, dlouhodobou předchozí kritikou koaličního způsobu vládnutí a zesměšňováním premiéra nakonec přišel o jejich hlasy, a tím o prezidentské křeslo. Bylo to smutné selhání kdysi výrazného politika a žádná řečnická ekvilibristika na tom nic nezmění.

Když na předposledním sjezdu uváděl Zeman Špidlu do předsednické funkce, ironicky poznamenal, že je to člověk s nejmenším deficitem inteligence mezi ostatními. Bonmotem o Zemanově deficitu soudnosti mu to asi Špidla zítra nebude mít možnost vrátit.

PRÁVO 24. září