Vicepremiér zdůraznil, že jde o o záležitost českého parlamentu a nemá cenu na Českou republiku jakkoliv tlačit, neboť žádný vnější tlak nepovede k urychlení schvalovacího procesu.

Vondra podobně jako další čeští ministři v tomto týdnu absolvoval slyšení před europoslanci. Při něm zástupci vlády předsednické země nastiňují své priority v odpovídajícím výboru evropského zákonodárného sboru.

Vondra je pro Lisabon

Britský europoslanec Richard Corbett se v žertovném tónu Vondry zeptal, co by mu poradil, pokud by si chtěl vsadit na to, kdy ČR ukončí ratifikaci.

"A kolik za to dostanu?" opáčil nejprve v podobném duchu český vicepremiér. Pak už vážně dodal, že rozhodnutí je na českých zákonodárcích, kterým je i on. "Já budu hlasovat pro," řekl. Česká vláda prý podle Vondry ani nebude čekat na výsledek druhého irského referenda. Irové loni v červnu Lisabonskou smlouvu odmítli.

"My se rozhodujeme kvůli sobě. My se neohlížíme na jiné při vlastním rozhodování," řekl Vondra s tím, že pro je ČR důležitější kvalita rozhodnutí než jeho rychlost.

Lisabon a radar spolu dle vicepremiéra souvisejí

Jeden z europoslanců se českého vicepremiéra zeptal, zda je nějak podmíněna ratifikace lisabonské smlouvy odsouhlasením dohod o umístění amerického radaru na českém území.

Vondra řekl, že stabilita ČR se dlouhodobě odvíjí jak od začlenění do evropské integrace, tak od pevné transatlantické vazby. "V tomto smyslu tu souvislost vidím," řekl. "Není to ocelové lano, které by tyto dvě věci spoutalo nějakým způsobem dohromady. Jsou to dvě svým způsobem odlišné věci, ale souvisí spolu," dodal.